kwiaty

Upiększanie domu kwiatami ciętymi, czy ogrodu bylinami i kwiatami jednorocznymi czy wieloletnimi jest prawdziwą pasją każdego ogrodnika. Kiedy trud włożony w uprawę się opłaca, a rośliny odwdzięczają się wspaniałym kwitnieniem jest to czas triumfu i wynagrodzenie trudu włożonego w uprawę. Jednak są takie kwiaty, przy których uprawie nie trzeba się zbytnio natrudzić, zatem poznaj najlepsze gatunki, na które warto postawić.

Piękne rośliny pnące i do pojemników – doskonałe na tarasy, domowe parapety i do ogrodu przy pergoli

Nie każdy preferuje mało wymagający bluszcz, róże pnące są prawdziwym wyzwaniem, gdyż wymagają sporo zabiegów pielęgnacyjnych. Z tego względu, jeśli chcesz zdecydować się na rośliny pnące, które sprawdzą się również do pojemników polecamy Ci nasturcję większą, która dorasta do wysokości 30 cm. Można ją siać przy pergolach, gdyż doskonale się wspina. Termin siewu przypada pomiędzy drugą połową kwietnia i pierwszą połową maja. Z kolei kwiaty pojawiają się od czerwca do września. Nasturcja większa preferuje słoneczne stanowisko i na takim najlepiej się rozwija. Jeśli chcesz nasturcję zasadzić w pojemnikach i postawić je na słonecznych parapetach, wybierz odmiany karłowate. Co ciekawe to kwiaty nie tylko proste w uprawie, ale również wielofunkcyjne. Poza niewątpliwym walorem estetycznym są również rośliną, której kwiaty, liście i owoce są jadalne i nadają się na przetwory. Żółte i czerwone kwiaty nasturcji wydzielają przyjemną woń i wabią owady. Jeśli ważna jest dla Ciebie symbioza z naturą, to masz jeszcze kilka możliwości wyboru innych gatunków, które także pięknie pachną.

Kwiaty wydzielające przyjemną woń – wybierz nagietki i maciejki

Kontynuując dobór kwiatów o pięknym zapachu, warto zdecydować się na łatwe w uprawie nagietki i maciejki. Nagietek lekarski jest rośliną zielarską używaną do leczniczych mieszanek ziół. Ich pomarańczowe kwiaty są niezwykle dekoracyjne i zachwycają swoim pełnym kształtem. Kwitną od czerwca do października, zatem stosunkowo długo. Oczywiście trzeba pamiętać, że podobnie jak nasturcje są rośliną jednoroczną. Świetnie prezentują się zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach. Nagietki wysiewa się do gruntu w kwietniu i maju. Należy im zapewnić słoneczne stanowisko i podlewać je w okresie suszy. Zatem wymagania mają minimalne. Ciekawym wyborem są też maciejki. One także przyjemnie pachną i nadają się zarówno do wysiewania w ogrodzie, jak i pojemnikach. Fioletowe czteropłatkowe kwiaty zebrane w nieregularne grona świetnie skomponują się z posadzoną na rabatach czy w doniczkach lawendą. Maciejki kwitną od czerwca do sierpnia. Podobnie jak nagietki wysiewa się je wiosną i wystarczy podlewać je w okresie suszy.

Jaskry azjatyckie – byliny orientalne, które warto mieć w swoim ogrodzie

Wiele osób preferuje ogrody orientalne, zarówno japońskie, jak i chińskie. Świetnym wyborem do takiego ogrodu, a zarazem nie tak bardzo wymagającymi roślinami są jaskry. Co ważne podobnie jak wspomniane wyżej rośliny można uprawiać je zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach, na balkonie, tarasie czy domowym parapecie. Jaskry w ogrodzie czy doniczce należy podlewać regularnie, ale umiarkowanie. Nie lubią bowiem nadmiaru wilgoci. Rośliny należy również zasilać nawozem wieloskładnikowym.

Słoneczniki – kwiaty jednoroczne będące pokarmem dla ptaków i doskonała ozdoba do wazonu

Słoneczniki nadają się zarówno na oryginalne kwiaty doniczkowe, choć zdecydowanie częściej spotyka się je w ogrodach. Te jednoroczne kwiaty są niewątpliwie bardzo dekoracyjne i kwitną od lipca do sierpnia. Można sadzić je w szpalerach, wzdłuż ścian i żywopłotów. Nasiona wysiewa się na początku maja na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Kwiatostany po przekwitnięciu się usuwa, warto jednak pozostawić je przez jakiś czas, gdyż będą dobrym pokarmem dla ptaków, takich jak wróble, sikorki, ale również gawrony czy dzikie gołębie.

Jest wiele sposobów na upiększenie swojego ogrodu. Będąc początkującym ogrodnikiem bądź też nie mając zbyt wiele czasu na pielęgnację, warto jednak wybierać kwiaty łatwe w uprawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here