Firany

Oferta gotowych dekoracji okiennych jest ogromna, jednak ludzie wciąż decydują się na kupno materiałów na metry. Może ich ku temu skłaniać chęć własnoręcznego uszycia lub też idealnego dopasowania zasłon i firan do rozmiaru okna. Oprócz tego zyskujemy możliwość dowolnego wyboru długości materiałów i stworzenia idealnej ozdoby. Aby jednak wszystko poszło po naszej myśli, warto zapoznać się z krótkim poradnikiem wyboru zasłon i firan na metry.

Jaki materiał na firany?

Zanim przejdziemy do sedna, czyli kupna odpowiedniej ilości materiału, warto zastanowić się nad tym, na jaką tkaninę się w ogóle zdecydować. Tych jest bowiem sporo, a pamiętajmy, że odpowiednio dobrany materiał to gwarancja wygodnego użytkowania, a także odpowiednie walory użytkowe. Firany na metry kupimy m.in. z materiałów:

  • Żakard – najpopularniejszy wybór. Gęsto tkany materiał to gwarancja połysku i zachowania prywatności. Choć prostują się samoistnie bez prasowania, to wymagają częstego prania ze względu na gromadzenie kurzu.
  • Woal – dość gęsto tkany materiał ograniczający ilość wpadającego światła. Wymaga niestety ręcznego prania w letniej wodzie.
  • Tiul – bardzo lekka i przejrzysta tkanina. Sprawdzi się we wnętrzach potrzebujących dużej ilości światła. Niestety, choć ładnie się układa, to również łatwo gniecie, dlatego wymaga prasowania. Do tego dość chętnie gromadzi kurz.
  • Organza – chętnie używana w branży florystycznej, sprawdzi się dobrze także w naszym salonie. Delikatne ogranicza światło i jest dostępna w wielu przeróżnych kolorach.
  • Markizeta – Często bardzo ozdobny i wdzięczny materiał niewymagający prasowania. Przypomina siatkę i jest niezwykle eleganckim wyborem do wielu wnętrz.

Jaki materiał na zasłony?

Jeśli chodzi o materiał na zasłony, to tutaj sprawa ma się nieco prościej. Przede wszystkim zasłony na metry można uszyć praktycznie ze wszystkiego, ponieważ nie muszą mieć takiej przepuszczalności światła jak firany. Często jest nawet dokładnie odwrotnie i kupuje się materiał na zasłony, który maksymalnie wyciemni pomieszczenie. Również wyróżniamy kilka najpopularniejszych opcji, takich jak tafta, aksamit, żakard, juta, perkal, woal i aksamit. Niektóre z nich mogą być wykonane z różnych włókien, sztucznych lub naturalnych.

Jak kupować firany i zasłony na metry?

W przeciwieństwie do wyrobów gotowych materiał na zasłony i firany nie posiada odgórnie określonej długości. Jedynym stałym parametrem jest szerokość tkaniny zależna od szerokości beli. Jest to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie. Zwykle wymiar ten wynosi nie mniej niż 150 cm, jednak zdarzają się firany i zasłony na metry o szerokości nawet 3 metrów! To pozwala zakupić ogromny kawałek materiału na naprawdę spore okna. Wystarczy tylko jeszcze wybrać długość materiału, a ta w większości sklepów liczona jest co jeden metr.

Ile firany na metr karnisza?

Jeśli chodzi o firany na metry, to wybór długości nie jest taki trudny. Przyjmuje się bowiem, że na 1 metr karnisza należy kupić 2 metry materiału. Oczywiście mierzymy tylko przestrzeń roboczą karnisza, a nie całą jego długość wraz z mocowaniami i ozdobnymi końcówkami. W ten sposób dobrana firana na metry będzie się pięknie marszczyć i zapewni estetyczny efekt we wnętrzu. Sprzedawcy zwykle informują o dodaniu do wybranej długości małego zapasu na obszycia, więc nie należy się tym martwić.

Ile metrów na zasłony?

Materiał na zasłony należy kupować podobnie jak ten na firany. Tutaj również mamy zasadę 2 metrów materiałów na metr karnisza lub listwy. Warto jednak pamiętać, że zasłona powinna być nieco większa od firan, by móc je przykryć w przypadku karniszy podwójnych. Jeśli zależ nam na nieco mniejszym marszczeniu, to nasza zasłona na metry może mieć 1,5 metra na metr zawieszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here