czy oplaca sie inwestowac w najem krotkoterminowy

Najem okazjonalny to coraz częstsza forma inwestycji nad Wisłą boom budowlany oraz bogacenie się społeczeństwa sprawiło, że coraz więcej osób nabywa nieruchomości, które następnie oferuje na rynku najmu krótkoterminowego lub długoterminowego. O ile ten drugi popularnością cieszył się już od dawno, to najem krótkoterminowy dopiero podbija polski rynek. Zobacz czy opłaca się inwestować w mieszkanie pod najem krótkoterminowy?

Czym jest najem krótkoterminowy?

Jak sama nazwa wskazuje najem krótkoterminowy to wynajem mieszkania, apartamentu czy domu na krótki okres czasu. Zazwyczaj są one oferowane osobom, które przyjechały na wakacje lub w celach służbowych do danego miasta. Okres wynajmu takiego apartamentu to od jednej do kilkunastu nocy. Mieszkania przeznaczone pod wynajem krótkoterminowy uważane są za konkurencje i alternatywę dla noclegów hotelowych. Wzrost zainteresowania tego typu noclegami sprawił, że zarówno na świecie, jak i w Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają portale i serwisy, na których bez problemu można znaleźć i zarezerwować mieszkanie na krótki pobyt. 

Mieszkanie na wynajem krótkoterminowy – jak je kupić?

Mieszkanie, które zamierza się oferować na rynku najmu krótkoterminowego, powinno spełniać określone cechy. Jak podpowiadają specjaliści ds. nieruchomości, przede wszystkim powinno być położone w atrakcyjnej części miasta, najlepiej w centrum i blisko głównych atrakcji turystycznych. Dobrze, jeżeli znajduje się niedaleko dworca i lotniska lub ma z nimi bezpośrednie połączenie komunikacją miejską. Ważne jest również zaplecze usługowe, rozrywkowe i kulturalne okolicy. To jednak nie wszystko mieszkanie pod wynajem na krótki termin musi również być atrakcyjnie wizualnie. Sprawi to, że będzie ono zauważalne i chętniej rezerwowane. Oznacza to, że przyszli właściciele muszą nie tylko zainwestować w zakup nieruchomości, ale także jej remont lub wyposażenie w nowoczesne sprzęty i meble.

czym jest najem krotkoterminowy

Najem krótkoterminowy – jak zacząć?

Posiadając mieszkanie na najem krótkoterminowy, należy zadbać o jego odpowiednią promocję. Podstawą jest zarejestrowanie się w serwisach skupiających tego typu lokale oraz zamieszczanie anonsów informujących o dostępności mieszkania na portalach ogłoszeniowych. Wielu właścicieli decyduje się również na zastosowanie narzędzi marketingu internetowego dla rynku nieruchomości, czyli np. marketingu szeptanego, komunikacji w social mediach video marketingu itd. Sama promocja to jednak niejedyne obowiązki właściciel mieszkania na krótki pobyt. Musi on również zarządzać kalendarzem wynajmu, meldować i wymeldowywać gości, dbać o porządek w lokalu. Często oznacza to, że jest to praca na cały etat. Dlatego też wiele osób decyduje się na rozpoczęcie współpracy z firmami zajmującymi się zarządzaniem najmem krótkoterminowym. Trzeba jednak pamiętać, że to obniża zysk, ponieważ takie firmy pobierają prowizje bądź to miesięczna, bądź od wynajmu mieszkania.

rentownosc

Ile zarabia się na wynajmie krótkoterminowym?

Wysokość zarobków na najmie krótkoterminowym uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim jednak od lokalizacji mieszkania. Inne ceny są w Krakowie, inne w Warszawie, a jeszcze inne w Gdańsku. W mieszkaniach czy domach na krótki pobyt, które znajdują się poza dużymi miastami, trzeba liczyć się też z sezonowością. Nad morzem w zimie turystów, a więc chętnych na najem krótkoterminowy będzie o wiele mniej niż w sezonie letnim. Nie mniej jednak specjaliści przyjmują, że rentowność z inwestycji w najem krótkoterminowy wynosi ok. 4-5%, czyli mniej więcej tyle samo ile inwestycja w zwykłe mieszkanie na wynajem. Trzeba jednak zaznaczyć, że apartamenty wakacyjne wypracowują taki zysk w trakcie sezonu, a nie przez całe 12 miesięcy.

Nie ulega wątpliwości, że posiadanie mieszkania na wynajem krótkoterminowy nadal jest opłacalną inwestycją. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na rynku konkurencja jest coraz większa, a wymagania wynajmujących mieszkania na krótki pobyt stale rosną. Oznacza to, że ten typ najmu jest nie tylko źródłem zarobku, ale i inwestycją, w którą stale trzeba wkładać nowe środki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here