Jakie kwiaty na taras

Aranżacja tarasu przy pomocy roślin to prosty i efektowny sposób na stworzenie własnej zielonej enklawy, w której można spędzać wolny czas w towarzystwie książki czy delektować się posiłkami na świeżym powietrzu. Chcą stworzyć przestrzeń pełną kwiatonów krzewów czy pnączy, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich roślin, które będą długo kwitły i bujne rosły w danych warunkach. Jakie rośliny będą dobrym wyborem i na jakie donice tarasowe warto postawić? Podpowiadamy!

Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?

Wybór odpowiednich roślin na taras czy balkon to nie lada wyzwanie, które wymaga dopasowania roślin, drzewek czy krzewów do panujących w danym miejscu warunków. Kluczowe okazuje się tutaj zwrócenie uwagi na stopień nasłonecznienia i stronę padania światła, a także estetykę i styl, w jakim zaaranżowany został taras. Biorąc pod uwagę te czynniki, można zdecydować się na wiele różnorodnych kwiatów, które doskonale sprawdzą się zarówno na przydomowym tarasie, jak i na balkonie w centrum miasta. Wśród najpopularniejszych gatunków roślin wykorzystywanych w takich zastosowaniach, można wyróżnić:

 • petunie i pelargonie, które są niezwykle proste w uprawie oraz obficie kwitną przez niemal cały okres wegetacyjny;
 • aksamitki doskonale sprawdzające się zarówno w cieniu, jak i w słońcu;
 • begonie o przepięknych kwiatach przypominających niewielkie różyczki;
 • bratki, czyli niewielki kwiaty z nieregularnymi plamami o różnorodnych barwach;
 • azalie, które doskonale sprawdzają się w różnorodnych kompozycjach oraz potrafią ożywić każdą przestrzeń;
 • wrzośce, czyli mało wymagające kwiaty zachwycają swoją prostą formą, a jednocześnie bogactwem dostępnych kolorów i ich odcieni;
 • lawenda, która pięknie prezentuje się na tarasie i jest mało wymagająca w pielęgnacji;
 • hortensja ogrodowa, czyli krzew o kulistych kwiatach, który doskonale sprawdzi się jako ozdoba niemal każdego tarasu;
 • groszek pachnący, wilce trójbarwne lub kolbek, czyli byliny o pnących i szybko rozwijających się pędach;
 • bluszcze, wiciokrzewy lub winobluszcze, czyli piękne i wytrzymałe rośliny o ozdobnych liściach, które pozwalają na stworzenie przyjemnej, zielonej przestrzeni;
 • bukszpan, czyli niewysoki, zimozielony krzew stanowiący ciekawą i atrakcyjną ozdobę;
 • miniaturowe drzewka owocowe o karłowatej sylwetce i dużej ilości owoców, takie jak cytryna Skierniewicka to propozycja, która pięknie wygląda na tarasach czy dużych balkonach.

Donice tarasowe – jakie wybrać?

Aranżując taras czy balkon, istotny jest nie tylko wybór idealnych kwiatów o zachwycającym wyglądzie, a także postawienie na stylowe i solidne donice tarasowe stanowiące podstawowy element wyposażenia każdej przestrzeni zielonej. W warunkach zewnętrznych doskonale sprawdzają się donice betonowe na taras – nietuzinkowa faktura i nierównomierna struktura betonu może stanowić interesującą dekorację, która coraz częściej wykorzystywana jest w nowoczesnych aranżacjach. Donice tarasowe wykonane z betonu stanowią bowiem solidne, wytrzymale i odporne na czynniki atmosferyczne rozwiązanie sprawdzające się nawet w najbardziej wymagających warunkach. Ponadto donice betonowe na taras o klasycznej barwie stanowią niezwykle uniwersalny element aranżacyjny, dzięki czemu doskonale komponują się one zarówno z zielonymi roślinami i drzewkami, jak i kwiatami o różnorodnych barwach – pozwala to na wieloletnie wykorzystywanie donic betonowych niezależnie od roślin wybranych do uprawy na dany sezon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here