Kołdra na cztery pory roku

Nasz środkowoeuropejski klimat nie jest zbyt łaskawy – w okresie wiosenno-letnim jest za ciepło, a czasem za gorąco, także nocą, zupełnie inaczej zaś zimą, kiedy narzekamy na zbyt niskie temperatury. Jak wobec tych skrajności temperaturowych dobrać uniwersalną kołdrę na cztery po roku?

Sen – dlaczego jest tak ważny? Jak wiele od niego zależy?

Od zdrowego snu zależy bardzo wiele, przede wszystkim to, jak funkcjonujemy każdego dnia. Niewyspani szybko się męczymy, popadamy we frustrację i rozdrażnienie. Zdrowy sen ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Mózg lepiej pracuje, radząc sobie z różnymi, nawet najbardziej skomplikowanymi zadaniami. Myślimy bardziej konstruktywnie, rozwiązuje problemy, podejmujemy złożone decyzje.

Poza tym, sen ma wielkie znaczenie dla dobrej kondycji organizmu. Deficyt sprawia, że jest on osłabiony, więc nie może skutecznie obronić się przed infekcjami, co w konsekwencji sprawia, że łatwiej zachorować. To czynność, z której pod żadnym pozorem nie możemy zrezygnować!

Nie każdy potrzebuje tyle samo snu, gdyż jego zapotrzebowanie zmienia się wraz z wiekiem. Dorośli śpią przeważnie od 6 do 8 godzin, małe dzieci trochę dłużej (od 11 do 14), a noworodki przesypiają prawie całą dobę (od 14 do nawet 17 godzin). Niezależnie od tego, ile potrzebujemy snu do życia, jedno jest pewne – jeśli chcemy czuć się dobrze, mieć dużo siły na codzienne wyzwania i radzić sobie ze wszystkimi zadaniami, musimy się przede wszystkim dobrze wysypiać! Ogromną rolę w tym procesie odgrywa kołdra. Jak wybrać uniwersalny model, który zapewni komfortowy sen o każdej porze roku?

Uniwersalna kołdra – czym się charakteryzuje?

Na komfort snu wpływa wiele różnych czynników, między innymi temperatura w pomieszczeniu, odpowiedni materac i pościel. Tak samo ważna jest kołdra. Jeśli będzie źle dopasowana, nie zapewni przyjemnego snu. Za gruba sprawi, że będziemy się pocić, zbyt cienka nie przełoży się na komfort cieplny. Chociaż na rynku dostępne są kołdry przeznaczone na określoną – cieplejszą i zimniejszą – porę roku, to nie musimy kupować dwóch kompletów, bo w zupełności wystarczy jeden – uniwersalny. To kołdra całoroczna składająca się z cieńszej warstwy, idealnej na lato i grubszej (kołdra puchowa), gdy potrzeba więcej ciepła. Ta druga zawiera więcej wsadu, stając się kołdrą doskonale chroniącą przed zimnem.

Mimo że cena uniwersalnej kołdry na 4 pory roku jest relatywnie wysoka, to nie zapominajmy, że w jej cenie otrzymujemy dwie kołdry połączone ze sobą. Gdyby więc kupować je oddzielnie, cena byłaby jeszcze wyższa. Gdy tylko zajdzie taka potrzeba, łatwo połączyć dwie warstwy przy pomocy nap znajdujących się na ich brzegach.

Kołdra jedno – czy dwuosobowa?

Kołdra uniwersalna to świetny wybór niezależnie od pory roku, ale żeby faktycznie zapewniała pełne zadowolenie, powinniśmy odpowiednio dobrać jej rozmiar, uwzględniając swój wzrost i wielkość łóżka.

Najpopularniejsze są kołdry jednoosobowe o długości 200 cm. Oczywiście odnosi się to do osób o standardowym wzroście. Dla osób wyższych (powyżej 190 cm) zaleca się dłuższe kołdry lub modele wykonane na wymiar. Jeśli chodzi o kołdry dwuosobowe, dostępne są modele o różnych długościach – 200, 220 lub 240 cm. Mimo że kołdry dwumetrowe pasują do większości łóżek i materacy, to lepiej dla większego komfortu zainwestować w dłuższy model, zwłaszcza jak mamy łóżko dużych rozmiarów.

Podsumowując, kołdra na cztery pory roku sprawdzi się zawsze, zapewniając przyjemny sen. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio ją dopasować do swoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here