Jak założyć ogród wertykalny we wnętrzu?

Zieleń we wnętrzach stanowi naturalny filtr powietrza, wprowadza harmonię i pomaga się zrelaksować. Tradycyjne donice z kwiatami coraz częściej są zastępowane przez ogrody wertykalne. Ciekawie wypełniają one pustą przestrzeń na ścianie, tłumią hałasy, stają się oryginalną dekoracją wnętrza i stanowią swoistą oazę spokoju, a ich pielęgnacja zajmuje mniej czasu niż dbanie o klasyczne kwietniki.

Czym są ogrody wertykalne?

Ogród wertykalny to roślinność wkomponowana w pionową ścianę. Na świecie rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością już od wielu lat. Pionowe ogrody goszczą w hotelach, restauracjach i innych obiektach użyteczności publicznej oraz w biurowcach. Często są tworzone na zewnątrz budynków. W Polsce (ze względu na chłodny i zmienny klimat) zieleń częściej projektowana jest we wnętrzach. Dzięki temu kompozycją można cieszyć się niezależnie od pory roku. Najczęściej ogród przybiera postać prostokąta na ścianie, ale z powodzeniem można wykonywać również duże i bardzo imponujące projekty, które stają się elementem przewodnim całej aranżacji (np. hotelowej czy firmowej recepcji).

Gdzie założyć zielone ściany?

Dobór miejsca, w którym chcesz stworzyć kompozycję, powinien być przemyślany pod kątem dostępu do naturalnego oświetlenia. Z powodzeniem można ją zaprojektować w salonie, jadalni, sypialni czy nawet łazience (w tym przypadku niezbędne będą jednak rośliny odporne na wilgoć i zmiany temperatury – np. draceny). Ściana z roślin musi wytrzymać dość duże obciążenie, dlatego konstrukcji nie montuje się na cienkich ściankach działowych, ale solidnych ścianach murowanych.

Pionowe ogrody – jak zbudować krok po kroku?

Warto wybrać dużą i dobrze doświetloną ścianę. Konstrukcję można zaprojektować z samych roślin lub połączyć ją z innymi dekoracjami ściennymi czy akwarium. Montaż różni się od wybranej technologii. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów, które pozwalają zbudować pionowe ogrody. Tradycyjnym rozwiązaniem są skrzynki, które zwierają specjalne kieszenie i tuleje o różnej wielkości. Pierwszym krokiem jest zamontowanie do ściany paneli (lub ram mocujących). Bardzo ważne jest, aby montaż był mocny i stabilny – najczęściej wykorzystuje się w tym celu wkręty. Moduły należy oddzielić od powierzchni ściany za pomocą warstwy ochronnej (np. specjalnej warstwy wykonanej z PCV).

W panelach można zasadzić rośliny lub umieścić donice. Nowoczesne panele często posiadają zaawansowany system nawadniający. Wbudowane kroplowniki gwarantują, że ogrody wertykalne sprawiają mniejsze problemy w pielęgnacji niż tradycyjne kwietniki. Ważnym elementem projektowania zieleni jest dobór dobrej jakości podłoża. Żyzna ziemia ogrodnicza powinna być wymieszana z kompostem i nawozami (o spowolnionym działaniu) dobranymi pod kątem konkretnych gatunków roślin. Takie podłoże sprawi, że rośliny będą szybko i bujnie rosnąć, a ściana szybko nabierze pięknego wyglądu. Zwykle rośliny sadzi się już po zamontowaniu modułów. Czasami jednak istnieje ryzyko, że mogą one wypaść przed ukorzenieniem (wtedy sadzone są przed montażem).

Na 1 m2 ściany można zmieścić nawet około 25 lub 30 roślin. Różna wysokość, odcienie i kształty liści sprawiają, że taka kompozycja może prezentować się bardzo dekoracyjnie i oryginalnie, dlatego stanie się piękną ozdobą domowych lub firmowych wnętrz. Ściana z roślin pięknie będzie prezentować się np. w sekretariacie, recepcji czy przestrzeni rekreacyjnej, którą coraz częściej aranżuje się w nowoczesnych biurowcach dla pracowników.

Konstrukcja pod ogrody wertykalne musi być stabilna i odpowiednio zaprojektowana. 1 m2 ogrodu może ważyć od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu kg. Bardzo ważny jest odpowiedni projekt i zastosowanie zaawansowanej technologii. Podczas jej budowy warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która przygotuje odpowiedni projekt i zajmie się jego realizacją. 4Nature System (www.4naturesystem.com/pl) to sprawdzony wykonawca, który projektuje ogrody w technologii 4Nature System. Ta zaawansowana technologia wyróżnia się prostą obsługą, pielęgnacją ograniczoną do minimum oraz niewielkimi kosztami utrzymania. Modułowy system jest bardzo trwały i pięknie się prezentuje, dlatego będziesz cieszyć się designerską zieloną ścianą przez wiele długich lat.

Jakie gatunki roślin wybrać na zielone ściany?

Ogród wertykalny we wnętrzach nie wymaga tak dużej staranności w doborze roślin jak zieleń projektowana na zewnętrz. Roślinność nie jest tutaj narażona na przemarzanie.

Idealnie sprawdzą się gatunki płożące:

• bluszcz pospolity,

• figowiec pnący,

• pasiatka zwisła,

• syngonium,

• filodendron pnący,

• cissus rombolistny.

Dobrze będą prezentować się także paprocie (np. zanokcica, łosie rogi, nefrolepis, adiantum) oraz rośliny z rodziny bromeliowatych (np. guzmania czy echmea wstęgowa). Z powodzeniem można wybierać gatunki roślin o niewielkiej wysokości. Gdy projektujemy duży ogród wertykalny na całej ścianie, możemy sięgnąć również po większe gatunki. Ładnie będą wyglądać np. draceny czy krotony. Po kilku latach może jednak być wtedy konieczna przebudowa kompozycji, ponieważ uprawa dużych roślin w małych pojemnikach stanie się problemem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here