Jak zaaranżować mały balkon

Wcale nie trzeba mieć dużego ogrodu, by móc cieszyć się chwilami relaksu pośród kwiatów i zieleni. Szczypta inspiracji i kreatywności wystarczy, by nawet na małym balkonie stworzyć sobie idealne miejsce do odpoczynku z filiżanką kawy, szklanką zimnej lemoniady czy po prostu z ulubioną lekturą. Jak zaprojektować mały balkon, by połączyć funkcjonalność z modną aranżacją? Jest na to kilka sposobów!

Zasady aranżacji niewielkiego balkonu w bloku

Gdy do dyspozycji mamy jedynie mały lub bardzo wąski balkon, warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak składane meble ogrodowe z drewna lub metalu. Możemy wybierać spośród wielu modeli stolików oraz krzeseł, które świetnie się prezentują, ale zajmują miejsca na stałe. Jeśli balkon jest trochę bardziej ustawny, możemy pozwolić sobie na wygodny fotel z rattanu lub wikliny. Do kompletu wystarczy kilka mniejszych siedzisk, stylowych taboretów oraz miękkich puf. Takie meble są dość lekkie, więc ich przenoszenie nie sprawia większych trudności, a bez wątpienia dodają całej aranżacji bardziej przytulnego charakteru.

Poza wygodnymi siedziskami potrzeby będzie także stolik kawowy, najlepiej lekki i wygodny w przenoszeniu. Najlepiej sprawdzą się modele wykonane z drewna, metalu lub rattanu. Dopełnieniem aranżacji będą rośliny w ozdobnych kwietnikach oraz eleganckie lampiony.

Zasady aranżacji niewielkiego balkonu w bloku

Jak ciekawie urządzić mały balkon w kamienicy?

Balkony w starych kamienicach mogą nastręczać pewnych trudności, jeśli chodzi o ich funkcjonalną aranżację. Przeważnie są bardzo małe lub nieustawne ze względu na niestandardowy, na przykład półokrągły kształt. Na szczęście łatwo sobie z tym poradzić. Tradycyjne stoły i krzesła ogrodowe wystarczy zastąpić kilkoma mniejszymi siedziskami lub fotelami wiszącymi, które coraz częściej pojawiają się na miejskich balkonach. Podwieszany fotel z miękkimi poduchami pozwala się zrelaksować i cieszyć chwilą błogości pośród zieleni roślin.

Kolejną bolączką balkonów w kamienicach jest często stara, nieatrakcyjna elewacja. Na szczęście za pomocą kilku dodatków i dekoracji łatwo ją zamaskować. Można wykorzystać do tego na przykład specjalne ażurowe kratki ogrodowe, do wieszania roślin. Do tego kilka designerskich donic, wiszące kosze i osłonki, a nadgryziona zębem czasu elewacja przestanie rzucać się w oczy. Kratka ogrodowa może dać też oparcie roślinom pnącym, takim jak powój, bluszcz czy clematis, które szybko zamaskują mankamenty balkonu w kamienicy.

Jak ciekawie urządzić mały balkon

Dekoracje i ozdoby na balkon

Mały balkon w bloku czy kamienicy wcale nie musi być nudny. Wystarczy kilka dekoracji, by ta niewielka przestrzeń stała się naszym ulubionym miejscem w domu, w którym wygodnie spędzimy każde letnie popołudnie. Odpowiedni klimat zapewni oświetlenie, zwłaszcza ozdobne lampiony na świece, lampki na baterię, sznury cotton-balls czy girlandy z żarówkami. Do tego kilka miękkich dekoracyjnych poduch, pled przewieszony przez oparcie krzesła czy niewielka rzeźba ustawiona pomiędzy kwiatami, a balkon stanie się przytulnym romantycznym azylem.

Dekoracje i ozdoby na balkon

Aranżacja balkonu i tarasu w domu jednorodzinnym

Balkony w domach jednorodzinnych dają największe pole do popisu, jeśli chodzi o modne aranżacje. Takie tarasy są przeważnie nieco większe od tych w blokach, a co więcej możemy pozwolić sobie na wstawienie sprzętów takich jak grill. Przy odrobinie wyobraźni balkon w domu może stać się miejscem relaksu dla całej rodziny. Jeśli zależy nam właśnie na takiej przestrzeni, postawmy na wygodne meble rattanowe lub drewniane. Na kwadratowym balkonie sprawdzi się okrągły stół z kilkoma krzesłami ustawionymi wokół, a na wąskim i podłużnym tarasie – prostokątny stół z krzesłami stojącymi wzdłuż niego.

Aby osłonić się przed słoniem, warto zainwestować w parasol, a jeśli na balkonie będą bawić się dzieci, możemy pomyśleć też o skrzyni, w której przechowamy wszystkie zabawki, dodatkowe poduchy i pledy. Balkon może pełnić też funkcję mini ogrodu pod uprawę ulubionych ziół i warzyw. Taką plantację można zorganizować w jednym z rogów, a jeśli wykorzystamy ozdobne doniczki i mini szklarnię, zyskamy dodatkową, klimatyczną dekorację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here