Jak oddzielić przedpokój z salonu

Niewielkie mieszkanie może być czasem dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Jednopokojowa kawalerka lub studio wymaga stworzenia wielofunkcyjnej przestrzeni. Istnieją jednak sprytne sposoby na stworzenie oddzielnych stref. Oto poradnik, jak w łatwy i stylowy sposób wydzielić przedpokój z salonu.

Za kurtyną

Najprostszą metodą podzielenia przestrzeni jest powieszenie w strategicznym miejscu pasującej do wnętrza zasłonki lub kotary. Zainstalowany na przy suficie karnisz to szybki sposób na stworzenie niewielkiego przedpokoju. Zaletą takiego rozwiązania będzie między innymi oszczędność miejsca, a w razie potrzeby całkowite zdjęcie zasłon. Nie będzie również problemu z ich wymianą w przypadku, gdy znudzi nam się ich wygląd lub ulegną zniszczeniu.

Aby wprowadzić nieco naturalnego światła do odgrodzonego w ten sposób korytarza, można postawić na półprzezroczyste, lekkie tkaniny. Ciekawym pomysłem w stylu retro będą też zawieszone w przejściu tasiemki lub koraliki albo ażurowa ścianka z jasnego drewna. Dzięki temu zyskamy dużo światła, a nietuzinkowe wzory będą oryginalną ozdobą.

wnętrza

Przesuwane drzwi

Nieco bardziej zaawansowanym sposobem na podział przestrzeni będą przesuwane drzwi. One również pomogą nam zaoszczędzić dużo miejsca, a ich montaż nie powinien być problematyczny. Ponadto, po jednej z ich stron może znajdować się duże lustro od sufitu do podłogi. Taka powierzchnia dodatkowo powiększy optycznie wnętrze. W porównaniu z zasłonką będzie jednak trudniej o ich wymianę, dlatego warto wybrać takie, które wpiszą się w wiele różnych aranżacji.

Nietypowe zastosowanie komody

Komody do salonu posiadają wiele funkcji. Zmieszczą się w nich przeróżne przedmioty, mogą służyć jako podstawa pod telewizor i sprzęt audio, bardzo często stanowią stylową dekorację i ozdobę wnętrza. Odpowiednią komodę można również wykorzystać przy oddzieleniu przedpokoju od pokoju dziennego.

Szczególnie dobrze w tej roli sprawdzą się nowoczesne, minimalistyczne meble, które prezentują się tak samo dobrze z każdej strony. Lakierowane, białe fronty w połączeniu z drewnianymi elementami będą pasować zarówno do korytarza, jak i salonu. Szafki i półki mogą służyć nam w jednym z dwóch pomieszczeń w zależności od potrzeb. Na odpowiednio wysokim blacie warto ustawić ciekawe dodatki, na przykład roślinę doniczkową lub designerski pojemnik na klucze. Komoda będzie stanowić wyraźną granicę, ale jednocześnie stworzy naturalne i płynne przejście z jednej przestrzeni w inną.

Praktycznie i oryginalnie

Doskonałym pomysłem na wyraźne zaznaczenie dwóch różnych pokoi będzie dwustronna meblościanka, zwłaszcza zaprojektowana specjalnie na zamówienie do naszego mieszkania. Jest to idealny sposób na stworzenie oddzielnego przedpokoju. Półki i szafki znajdujące się po obu stronach z pewnością okażą niezwykle praktyczne. Nie muszą być one bardzo głębokie, aby nie zajmować zbyt wiele cennego miejsca. Dobrym rozwiązaniem będzie też rezygnacja z tylnych ścianek we wszystkich lub niektórych półkach. Dzięki temu mebel będzie wydawał się lżejszy i zyskamy dużo światła. Widoczne w obu wnętrzach dekoracje czy książki wprowadzą ciekawy i niepowtarzalny charakter.

Zabawa kolorami

Warto rozważyć też opcję pozostawienia obu przestrzeni otwartych. Czasem dzielenie małego mieszkania na siłę niekoniecznie musi się sprawdzić. Można jednak przy tym poeksperymentować z materiałami i kolorami, które będą wyznaczać różne funkcje przestrzeni.

Zastosowanie różnej gamy kolorystycznej na ścianach, meblach i dodatkach stworzy wyraźny kontrast między miejscem służącym jako przedpokój a salonem. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie innych paneli podłogowych lub położenie wykładziny czy dywanu. Dla wyraźniejszego wyodrębnienia przejścia, można w strategicznym miejscu ustawić fotel lub kanapę, zwróconą plecami do wejścia i przodem do przestrzeni salonowej.

Zabawa kolorami

Możliwości oddzielenia salonu i przedpokoju jest naprawdę wiele, od prostej zasłony po stworzoną na zamówienie funkcjonalną meblościankę. Zawsze należy zastanowić się jednak, które z rozwiązań najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy zarówno o komforcie, jak i stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here