Możliwości inwestowania w nieruchomości

Osoby, które obecnie zamierzają zainwestować posiadany przez siebie kapitał mają do wyboru bardzo różne produkty inwestycyjne. Są wśród nich między innymi bardzo bezpieczne, ale przynoszące minimalny zysk depozyty bankowe, obligacje, których emitentem jest Skarb Państwa czy też inwestowanie w zakup papierów wartościowych. Do inwestycji stosunkowo popularnych, w miarę bezpiecznych i do tego mogących przynieść wysoką stopę zwrotu należy inwestowanie w nieruchomości. Jak inwestować w nieruchomości, aby inwestycja zapewniała pewny zysk?

Kupno mieszkania na wynajem

Jest to jedna z bardziej popularnych form inwestowania w nieruchomości. Trzeba tylko znaleźć mieszkanie na sprzedaż (może być do remontu), kupić je, a następnie znaleźć lokatorów. Inwestowanie w mieszkania na wynajem należy do bardzo pewnych inwestycji, na których raczej nie można stracić. Aktualnie jednak osoby, które zainwestowały w mieszkanie na wynajem osiągają mniejsze zyski – kilka lat temu stopa zwrotu była znacznie wyższa. Wciąż jednak średnia rentowność wynosi 4-5 procent – mówimy tutaj o stopie zwrotu liczonej już netto. Jeden z internetowych portali poświęconych rynkowi nieruchomości w Polsce przeprowadził badania, z których wynika, że największą stopę zwrotu osiągali inwestorzy, którzy zdecydowali się na kupno mieszkania na wynajem w jednej z dzielnic Gdańska. W przypadku zainwestowania w mieszkanie na wynajem w tym mieście stopa zwrotu była aż o 0,5 punktu procentowego wyższa niż średnia z całego kraju i wynosiła 5,5%. Warto pamiętać, że inwestowanie w zakup mieszkania z myślą o przeznaczeniu go na wynajem jest inwestycją pewną, ale pewne ryzyko, że mieszkania nie uda się wynająć jednak istnieje.

Kupno gruntów

Liczba osób, które kupują grunty tylko po to, aby powiększyć swoje gospodarstwo jest tak naprawdę w skali kraju niewielka. Znacznie więcej osób kupuje grunty z myślą o ich odsprzedaży. Stąd też najwięcej osób poszukuje gruntów przeznaczonych pod zabudowę. Tego typu działki przynoszą jednak bardzo różną stopę zwrotu. W przypadku działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne na najwyższą stopę zwrotu mogą liczyć osoby, które zdecydują się zakupić działkę położoną raczej na obrzeżach, a nie w centrum dużego miasta. Warto inwestować również w działki przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne, ale położone niedaleko dużych miast i doskonale z nimi skomunikowane, czyli w małych miejscowościach. Do działek, które nie cieszą się popularnością wśród prywatnych osób należą te położone w centrach dużych miast. Inwestowanie w takie działki opłaca się tylko, gdy są to grunty przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną, a więc takie, których kupnem zainteresowani mogą być wyłącznie deweloperzy.

Omówione przykłady nie wyczerpują możliwości inwestowania w nieruchomości. Osoby dysponujące dużym kapitałem (na wejście trzeba posiadać najmniej 200 tysięcy złotych) mogą zainwestować na przykład w pokój w hotelu. Jest to jednak dość ryzykowna forma inwestowania; hotelowa działalność nie musi bowiem odnieść sukcesu.

Więcej podobnych artykułów dostępnych jest na blogu: inwestujwnieruchomosci.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here