Profesjonalny zarządca nieruchomości

Zarządca nieruchomości to osoba, której zadaniem jest zapewnienie podlegającej mu nieruchomości kompleksowej opieki. W imieniu właściciela lub wspólnoty mieszkaniowej podejmuje on wszystkie istotne decyzje odnośnie do funkcjonowania budynku, sprawuje bieżącą kontrolę nad jego stanem, a także pośredniczy w kontaktach pomiędzy zarządem wspólnoty a jej bezpośrednimi użytkownikami. Jest to zdecydowanie najważniejsza osoba pracująca na terenie obiektu, którą należy wybrać z najwyższą starannością.

Jaką funkcję pełni zarządca nieruchomości? Co należy do jego obowiązków?

Mianem zarządcy nieruchomości określa się osobę wykonującą zadania z zakresu zarządzania nieruchomościami powierzone jej przez właściciela nieruchomości lub zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie podlegającemu mu obiektowi właściwej opieki prawnej, finansowej, technicznej i użytkowej.

Zarządca nieruchomości wspiera właściciela i wspólnotę we wszystkich ciążących na nich obowiązkach – podejmuje decyzje związane z bieżącą obsługą nieruchomościami, analizuje i monitoruje czynniki mające wpływ na jej funkcjonowanie oraz perspektywy rozwoju w przyszłości, a także dba o dobry stan obiektu, doglądając m. in. prac konserwacyjnych i naprawczych, remontów, porządku, czystości i bezpieczeństwa.

Działania prowadzone przez zarządcę nieruchomości mają na celu nie tylko zapewnienie jej bezpośrednim użytkownikom najwyższego komfortu korzystania z obiektu, lecz także zwiększenie zysków płynących z nieruchomości. W tym celu osoba realizująca obowiązki z zakresu zarządzania nieruchomościami planuje inwestycje, czuwa nad finansami wspólnoty, pilnuje terminowych wpływów należności czynszowych, a także dba o kwestie marketingowe i reklamowe, promując nieruchomość na lokalnym rynku.

Jak dobrze wybrać zarządcę nieruchomości? Komu powierzyć to zadanie?

Zarządca nieruchomości

Zarządca nieruchomości to zdecydowanie najważniejszy profesjonalista pracujący na rzecz konkretnej nieruchomości. Od jego wiedzy, umiejętności, profesjonalizmu oraz doświadczenia zależy to, jak będzie zarządzana nieruchomość, czy jej bezpośredni użytkownicy będą zadowoleni z korzystania z niej i czy przyniesie ona właścicielowi lub wspólnocie oczekiwane zyski finansowe. Od kompetencji zarządcy nieruchomości w dużej mierze zależy także to, czy obiekt będzie kierowany w pełnej zgodzie z aktualnymi przepisami – zarządzanie nieruchomościami jest bowiem regulowane prawnie.

W związku z tym, obowiązki z zakresu zarządzania nieruchomościami warto powierzyć profesjonaliście z prawdziwego zdarzenia. Wbrew pozorom, w dzisiejszych czasach niełatwo go znaleźć. Problem wynika z powszechnego dostępu do tej profesji – dziś zarządcą nieruchomości może mianować się bowiem praktycznie każdy, w tym także osoby nie posiadające odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia ani licencji.

W związku z tym, aby uniknąć ryzyka zatrudnienia na stanowisko zarządcy nieodpowiedniej osoby oraz wynikających z tego problemów, zarządzanie nieruchomościami warto powierzyć profesjonalnej firmie, która zatrudnia zarządców o potwierdzonych kwalifikacjach i uprawnieniach niezbędnych do pracy w tym wymagającym zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here