Jak montować ogrodzenia panelowe?

Rozpoczynając budowę domu jednorodzinnego często mamy w głowie plan domu, ogrodu czy nawet tarasów. Mało kto jednak od początku projektu zakłada, jak będzie wyglądała brama i ogrodzenie posesji. Spada to na drugi plan, z powodu finansów lub braku pomysłu. Warto rozejrzeć się wtedy za rozwiązaniem jednocześnie ładnym, dopasowanym do projektu domu oraz niezbyt drogim. Ogrodzenia panelowe spełniają te kryteria, jednocześnie jest ich bardzo szeroka oferta, a ich montaż przy odrobinie umiejętności i wolnego czasu można wykonać samodzielnie.

Ogrodzenia panelowe, co to jest?

W największym skrócie, są to gotowe ogrodzenia do kupienia w całości, składające się z modułów. Istnieją dwie wersje ogrodzeń tego typu. Z drutu powlekanego (zazwyczaj mają one kolor zielony) oraz z drutu ocynkowanego w kolorze srebrno-szarym. Na pierwszy rzut oka bywają mylone z siatką, jednak przedstawiają zupełnie inną funkcjonalność i estetykę, gdy chodzi o wygląd po montażu. Przede wszystkim ogrodzenia panelowe mają trójwymiarową strukturę, co powoduje ich elegancki wygląd. Niewątpliwą zaletą tego typu ogrodzeń jest ich kompleksowość. Poza samymi panelami ogrodzeniowymi dostępna jest oferta bramek, furtek oraz bram wjazdowych. Ułatwia to dopasowanie i budowę ogrodzenia. Ogrodzenia panelowe można kupić zarówno u producenta, jak i w supermarketach. Kupowany zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy i akcesoria do montażu. Dzięki temu budowa jest łatwa, oraz nie wymaga specjalistycznej wiedzy, czy umiejętności. Ważną zaletą jest także to, że panele z racji budowy nie wymagają konserwacji i są bardzo wytrzymałe. Bez ingerencji wytrzymają wiele lat.

Jak przygotować działkę do budowy ogrodzenia?

Ogrodzenia panelowe są bardzo lekkie. W ramach możliwości konieczna jest niwelacja działki, a więc wyrównanie jej w okolicy planowanego ogrodzenia. Aby je dobrze i trwałe zamontować, konieczne są fundamenty. Przed jednak budową fundamentu, należy wymierzyć działkę, pamiętając, że panel wraz ze słupkiem to 2.58 metra. Warto tak rozplanować miejsca na słupki, aby na końcu działki nie zostało krótkie przęsło o długości na przykład 60 centymetrów. Lepiej wtedy zamontować dwa krótsze, ale podobnej długości przęsła. Jeśli jest to konieczne należy usunąć stare ogrodzenie, pamiętając o usunięciu podmurówek, jeśli nie planujemy ich wykorzystać przy nowym parkanie.

Rozpoczynamy budowę ogrodzenia panelowego

Po wymierzeniu, koniecznym jest wykop fundamentu. Z racji faktu, że ogrodzenia panelowe są bardzo lekkie, wystarczy płytki (około 40-50 cm), szeroki na 25 cm wykop, w którym umieszczamy folię i wylewamy beton, pamiętając o miejscu na słupki. Po wylaniu betonu w fundament, należy wykonać deskowanie, a więc ułożyć i zbić formę na cokoły z desek, oraz zalać ją w dalszej kolejności betonem. W takim przypadku beton może być mieszany zarówno na budowie, jak i zamówiony z wytwórni. Jeśli jednak wybrany zostanie zakup z wytwórni odeskowane jednocześnie powinny być wszystkie przęsła. Jeśli cokoły nie wyglądają estetycznie, można je wygładzić za pomocą szlifierki do betonu.
Na rynku są również dostępne gotowe cokoły do ogrodzeń panelowych, zbudowane z łączonych modułów, oraz gotowe stopy, w których można zamontować słupki ogrodzeniowe. Zaletą takiego rozwiązania jest ogromna oszczędność czasu. Nie jest to także dużo droższe w stosunku do kupna gotowego betonu i inwestycji własnej pracy w wykop. Jeśli ceni się własny czas, warto pomyśleć o kupnie gotowych cokołów. Takie przyspieszenie ułatwi pracę.

Stawiamy ogrodzenie panelowe

Stawianie ogrodzenia należy rozpocząć od montażu dwóch sąsiednich słupków. Umieszczamy je w gniazdach w stopie i stabilizujemy gęstą zaprawą. Trzeba odczekać minimum kilkadziesiąt minut, aby ta zaczęła wiązać. Zakładamy przęsło. Montaż przęsła wymaga założenia trzech zacisków, u dołu, pośrodku, oraz w górnej części słupka. Jeśli dobrze trafimy zaciskiem w oczko, przęsło samodzielnie się wypoziomuje. Nie da się ukryć, że wydaje się to banalnie proste. Obejmy najlepiej zakładać szczeliną do zewnątrz i w nie wkładać przęsło. Następnie obejmę obrócić do wnętrza ogrodzenia i skręcić.

Ogrodzenia panelowe posiada w swojej ofercie firma Hammerman-Tech – https://www.hammerman-tech.pl/oferta/ogrodzenia-i-bramy/panele-ogrodzeniowe/mattenzaun-2d

Przydatne porady

* Przęsło łatwo skrócić za pomocą piłki do metalu. Lepiej nie używać nożyc, zostawiają nieestetyczne cięcia.
* Po montażu warto skontrolować poziomy ogrodzenia, aby nadać estetykę.
* Do zabezpieczenia miejsca cięcia i ewentualnych drobnych uszkodzeń idealnie nadaje się farba w sprayu. Łatwo dociera do wszystkich miejsc i nie chlapie na murki.
* Aby ułatwić montaż przęsła podeprzyj je kawałkiem drewna, na przykład łaty dachowej.
* Nie zapomnij założyć osłonek na górę słupków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here