Wentylacja mechaniczna a optymalna wilgotność powietrza

0
2773

Wentylacja to jeden z najważniejszych aspektów prawidłowego funkcjonowania w przestrzeni domowej. To ona zapewnia prawidłową jakość powietrza w domu, dzięki czemu odprowadzane są najbardziej szkodliwe substancje na zewnątrz. Instalacja wentylacyjna może być układem mniej lub bardziej skomplikowanym, Wszystko zależy od stopnia zaawansowania technologicznego.

Jak pozbyć się nadmiernej wilgoci?

Jeśli mamy podejrzenia o nadmiernej wilgoci w naszym mieszkaniu należy dokonać pomiary odpowiednim urządzeniem. Bardzo często zbyt duży poziom wilgoci jest spowodowany słabym system wentylacyjnym. Być może przewody są niedrożne, a sami domownicy nie wietrzą mieszkania odpowiednio często. Ponadto zbyt suche czy wilgotne powietrze powoduje spadek samopoczucia i ma walny wpływ na naszą produktywność. Odpowiedzią może być montaż nowego systemu wentylacyjnego, dzięki której wilgotność powietrza w mieszkaniu będzie optymalna.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna

Starym typem i jednocześnie najbardziej popularnym jest wentylacja grawitacyjna. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w niej naturalne zjawisko unoszenia się ciepłym mas powietrza. I tutaj od razu można przejść do jej największej wady. Wentylacja grawitacyjna działa najskuteczniej przy dużej różnicy temperatur zewnętrznych i wewnętrznych. W praktyce działa to tak, że w miesiącach chłodnych wystarczy do mniej więcej prawidłowego wentylowania, jednak podczas ciepłych miesięcy może doprowadzić do tego, że dom nie jest odpowiednio zaopatrzony w świeże powietrze. Jedynym sposobem może być wtedy otwarcie okien, które z kolei naraża domowników na groźne przeciągi czy straty na ogrzewaniu.

System mieszany?

Rozwiązaniem może być montaż wentylacji grawitacyjnej lub systemu mieszanego, który połączy zalety obu typów wentylowania. Zwykle jest to zwykły system wentylacji naturalnej wsparty wywiewnikiem, nasadą dachową, dzięki czemu może być wykorzystana energia kinetyczna wiatru. Czasami wywiewnik otrzymuje wsparcie w postaci silnika elektrycznego, który zapewnia ciągłość pracy urządzenia.

Wentylacja mechaniczna – rekuperacja i optymalna wilgotność powietrza

Wentylacja mechaniczna w niektórych krajach jest wręcz obowiązkowa (np. w Holandii). W polskim prawie normy mówią o samej wentylacji (bez szczegółów). Mechaniczny system może występować w trzech rodzajach: wentylacja nawiewna, wentylacja wywiewna i mieszanka dwóch. Nawiewna skupia się na tłoczeniu świeżego powietrza, wywiewna na pozbywaniu się zużytego powietrza, a nawiewno-wywiewna łączy oba typy. Co więcej, ten system pozwala na odzysk ciepła z powietrza zużytego dzięki rekuperatorowi. Zakładając, że mamy dobrze ocieplony dom, największą stratą jest strata na wentylacji – dzięki rekuperacji minimalizujemy ja, jednocześnie oszczędzając na rachunkach. Oczywiście wentylacja mechaniczna kosztuje sporo, ale jest w pełni zautomatyzowana, a dodając do niej pompę ciepła, właściwie nie musimy przejmować się ani wysokimi kosztami eksploatacji ani nadmierną wilgocią w powietrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here