Jakie sofy do salonu? Kolor, model i inne ważne kwestie

0
1725

Jak odpowiednio dobierać meble do naszych wnętrz? Ta kwestia spędza sen z powiek wielu z nas, szczególnie na finiszu aranżowania nowego domu, lub mieszkania. Nic w tym dziwnego – to właśnie one mają szczególny wpływ na komfort naszego życia, oraz na to jak przez innych odbierana jest nasza przestrzeń. Niewątpliwie, najważniejsze z nich stanowią sofy do salonu. W niniejszym artykule piszemy o tym, jak wybrać ich model, kolor, a także inne aspekty.

Dlaczego sofy do salonu są tak istotne?

Choć z pozoru odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, warto „pochylić się” nad tą kwestią, aby lepiej rozumieć jakiego mebla szukamy i dlaczego jego wyboru nie warto pozostawiać przypadkowi. Sofa to mebel wyjątkowy, mebel wokół którego często toczy się nasze domowe życie. Usytuowana przeważnie w centralnym miejscu salonu, służy jako miejsce do odpoczynku, spędzania czasu z najbliższymi, przyjmowania gości, a nawet do spania. To właśnie „wielofunkcyjność” sofy stanowi jej główny atut. Nie zapominajmy jednak o niemniej ważnej kwestii, a mianowicie jej walorach estetycznych, wpływających na ogólny styl naszego wnętrza. Jak wiadomo, salon jest wizytówką całego domu, a sofy jego najważniejszym elementem wyposażenia.

Czy po przytoczeniu powyższych argumentów trzeba jeszcze kogoś przekonywać, że dobór sof do salonu to nie taka błaha sprawa?

Czym kierować się przy ich wyborze?

Funkcjonalnością oraz estetyką, albo mówiąc inaczej – kolorem i modelem. Oczywiście kwestia funkcjonalności oraz estetyki sof nie zawęża się tylko do barwy oraz udogodnień, jednak to właśnie one mają na nie szczególny wpływ i to zwykle nimi kierujemy się przy kupnie mebla.

Przede wszystkim musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy użytkować naszą sofę w salonie. Jeśli zależy nam na dużym meblu, który zagwarantuje sporo miejsca zarówno dla domowników, jak i ich gości, powinniśmy rozważyć kupno narożnika. W przeciwieństwie do klasycznej sofy jest on zdecydowanie bardziej funkcjonalny. Jego wadę stanowi jednak to, że zajmuje dużo miejsca, a także nie jest tak zgrabny jak sofa.

Jeśli mowa o funkcjonalności to nie możemy nie wspomnieć o funkcji spania. Niewątpliwie to bardzo przydatne udogodnienie, szczególnie wtedy, gdy przyjmujemy w naszym domu „nadprogramową” liczbę gości. Wiele narożników oraz sof do salonu, jak na przykład te z oferty sklepu Vero, którą znajdziecie w tym miejscu: www.vero.pl/sofy-do-salonu, posiadają funkcję spania. W przeciwieństwie do mebli z poprzedniej epoki, a w szczególności rozkładanych kanap, nowoczesne sofy wyposażone w tą funkcję, nie tracą zupełnie swojego zgrabnego i stylowego wyglądu. Jest to tym bardziej ważne, że to właśnie wygląd powinien stanowić drugie kryterium, jakim kierujemy się przy wybieraniu sofy. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na kolor, a także materiał z jakiego jest wykonana, gdyż to one najbardziej rzucają się w oczy. Kolor musi pasować do reszty salonu, a sama sofa wpisywać się w jego stylistykę. Nie bójmy się jednak kontrastów oraz eksperymentów z zestawianiem stylistycznie różnych elementów. Odwaga w aranżacji może tylko dodać charakteru naszemu wnętrzu.

Sofy w salonie – inne kryteria

Nie bez znaczenia na wybór sof w salonie, pozostaje kwestia jego metrażu, a także kształtu. Często duża sofa lub narożnik, umiejscowiona w odpowiednim miejscu, pozwoli nam podzielić optycznie pomieszczenie, tworząc wrażenie większej przestrzeni, lub oddzielić jedną część od drugiej w wypadku jeśli nasz salon pełni równocześnie funkcję jadalni.

Dlatego również ten aspekt, obok funkcjonalności i estetyki, warto uwzględnić przy kupowaniu centralnego mebla do salonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here