Styl skandynawski już od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród miłośników architektury wnętrz na całym świecie. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim prostotą, światłem i wszechobecną bielą. Jest odpowiedzią na przytłaczający nadmiar dekoracji, wzorów i kolorów.

Zwolennicy tego stylu podkreślają, że we wnętrzach rodem z północnej Europy można bez przeszkód zrelaksować się i wypocząć, odcinając się od nadmiaru bodźców, które we współczesnym świecie bombardują nas z każdej strony. Jak powstał styl skandynawski? Co go charakteryzuje? Jak przenieść północnoeuropejską estetykę na nasze wnętrza? Zapraszamy do lektury!

Narodziny stylu skandynawskiego

Za kolebkę stylu skandynawskiego uznaje się Szwecję. Jego prekursorem był sztokholmski malarz i architekt wnętrz Carl Larsson. Zamysłem artysty było stworzenie prac, które rozjaśnią codzienne życie Szwedów, zmagających się z długimi, ciemnymi, zimowymi wieczorami. W tym celu Larsson stworzył serię niezwykle jasnych, ciepłych akwareli, przedstawiających życie mieszkańców Szwecji. Jego prace zainspirowały architektów, którzy wiedzeni pomysłem malarza, postanowili rozjaśnić wnętrza, w których mieszkają Szwedzi. W jasnych pomieszczeniach o białych ścianach krótki dzień zdawał się trwać nieco dłużej.

Odmiany stylu skandynawskiego

Moda na jasne wnętrza szybko objęła niemalże całą Skandynawię oraz sąsiednią Finlandię, zyskując trzy podstawowe odmiany:

  • Duńską – charakteryzuje się subtelnością i romantyzmem, meble posiadają delikatne, opływowe formy.
  • Fińską – wyróżniają ją ostre, geometryczne formy. Biel łączona jest z kontrastującymi kolorami, takimi jak czerń, grafit, ciemny brąz.
  • Szwedzką – odznacza się największą surowością, meble i dodatki ograniczone są do niezbędnego minimum.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Pomimo pewnych różnic pomiędzy poszczególnymi odmianami stylu skandynawskiego bez problemu wyróżnić można jego główne cechy, charakterystyczne dla każdego wariantu. Najważniejsze z nich to:

  • Biel – jest to kolor, który dominuje zarówno na ścianach, jak i meblach w stylu skandynawskim. Biel rozświetla pomieszczenia, optycznie zwiększa przestrzeń, nadaje świeżości.
  • Naturalne drewno – materiał ten, a szczególnie jego jasne odmiany, króluje na skandynawskich podłogach, blatach czy parapetach. Białe ściany przełamane wysokiej jakości drewnianą podłogą to dla wielu osób esencja stylu skandynawskiego.
  • Dekoracje – we wnętrzach skandynawskich dodatki i ozdoby ograniczone są do minimum, w związku z czym wszystkie z nich, jeżeli już się pojawiają, są starannie przemyślane i odgrywają ważną rolę w pomieszczeniu. W skandynawskich domach nie ma miejsca na przypadkowe drobiazgi.

Meble w stylu skandynawskim – w roli głównej sofa

Meble w skandynawskim salonie koniecznie powinny być wykonane z wysokiej jakości, naturalnych materiałów. Co więcej, muszą bez zarzutu spełniać swoje funkcje praktyczne – nawet najpiękniejsze, designerskie krzesło nie sprawdzi się w takim wnętrzu, jeżeli siedzenie na nim nie będzie po prostu… wygodne. Urządzając salon, najwięcej uwagi poświęcić należy sofom w stylu skandynawskim – w końcu to właśnie ten mebel stanowi serce pomieszczenia. Sofa od samego wejścia powinna zachęcać do tego, by się na niej rozsiąść. Warto postawić na modele wykonane z przyjaznych środowisku, naturalnych materiałów, o oryginalnym, lecz przytulnym designie. Sofa w stylu skandynawskim powinna być utrzymana w jasnych, stonowanych barwach.

Urządzając mieszkanie czy dom w stylu skandynawskim, przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że każdy element wyposażenia musi cieszyć nasze oczy i być praktyczny. Dzięki temu unikniemy niepożądanego przepychu i stworzymy elegancką, minimalistyczną przestrzeń. Jeżeli szukasz sof w stylu skandynawskim koniecznie musisz sprawdzić ofertę sklepu internetowego Miloo Home na stronie https://www.miloohome.pl/meble-do-wnetrz/sofy-i-kanapy.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here