jaka wybrac fofotapete

Fototapety w zupełnie odmienionym designie wracają do łask dekoratorów wnętrz. Sprawiają, że ściany nie są nudne, a dodatkowo mają praktyczne właściwości, np. pomagają poszerzyć lub wydłużyć wnętrze. Fototapety w mieszkaniu to także prosty sposób na metamorfozę pomieszczenia, dodanie mu klimatu oraz wprowadzenie oryginalnej dekoracji. Przeczytaj, w jakim domowym pomieszczeniu można zastosować fototapety.

Współczesne fototapety nie mają nic wspólnego z tymi, które ozdabiały ściany mieszkań w latach 70 czy 80 XX wieku. Niskiej jakości materiały i tandetne widoki już dawno odeszły w niepamięć. Fototapety do mieszkań dziś podkreślają wnętrza, a nawet rekompensują ich niektóre braki. Są dekoracją ścian, która dodaje głębi, dynamiki, optycznie powiększa pomieszczenie czy też je wydłuża. Fototapety dostępne są w różnych wzorach i kolorach, a ilość motywów pozwala każdemu wybrać tą idealną. Technologia ich wytwarzania sprawia, że fototapety można zastosować w każdym domowym pomieszczeniu. Sprawdzają się zarówno w  sypialniach i pokojach dziennych, jak i przestrzeniach o podwyższonej wilgotności, czyli łazienkach i kuchniach.

Rodzaje fototapet

Na rynku dostępne są trzy rodzaje fototapet. Każdy z tych rodzajów można zastosować w innym domowym pomieszczeniu. Różnią się one więc zastosowaniem, a także ceną i trwałością. W sklepach można dostać fototapety foliowane, laminowane i winylowe.

Fototapeta do sypialni

W sypialni, pokoju dziecka czy w salonie można zastosować fototapetę foliową. Jest ona samoprzylepna i drukowana na tkaninie poliestrowej. Przypomina naklejkę ścienną. Wykonana jest na cienkim papierze, przez co nie powinna być stosowana we wnętrzach, w których występuje wilgoć lub może być narażona na uszkodzenia mechaniczne. Fototapetę foliową można przykleić na ścianę, meble, drzwi czy szybę. Nakleja się ją na gładkie powierzchnie. Zaletą fototapety foliowej jest niska cena oraz łatwy montaż i demontaż.

fototapeta do kuchni

Fototapeta do kuchni, fototapeta do łazienki

Ze względu na dużą wilgotność panująca w kuchni i łazience do tych pomieszczeń niepolecane są cienkich fototapet foliowych. Jeżeli marzy się o udekorowaniu kuchennej lub łazienkowej ściany fototapetą, należy wybrać bardziej wytrzymałe i odporniejsze rozwiązanie. Jest nim fototapeta laminowana, która drukowana jest na podłożu lateksowym. Sprawia to, że jest ona odporna na czyszczenie, szorowanie i środki chemiczne. Dzięki temu sprawdzi się jako wykończenie ścian w łazience (nawet ściany pod prysznicem) czy też dekoracja pomiędzy szafkami w kuchni. Wiele osób decyduje się na montaż fototapety laminowanej w pokoju dziecięcym.

W kuchni można zastosować również fototapetę z włókna szklanego. Jest ona odporna na wilgoć oraz ognioodporna. Takie kuchenne fototapety można myć i malować.

jak wybrac fofotrapete do meiszkania

W przypadku fototapety do łazienki należy też pamiętać o tym, aby położony obraz zaimpregnować silikonem.

Fototapety winylowe

Ostatnim rodzajem fototapet są te winylowe. Uważane są one za najtwardsze, najdroższe i najtrudniejsze w montażu. Wykonywane są na podkładzie z flizeliny z dodatkiem winylu. Pozwalają na wielokrotne mycie i czyszczenie. Są one alternatywą dla tapet lateksowych w kuchni, łazience czy przedpokoju. Specjaliści nie polecają jednak zakrywanie całej ściany fototapetą winylową, ponieważ może ona mieć problemy ze swobodnym oddychaniem i wentylacją.

Fototapety to idealne rozwiązanie dekoracyjne. Pozwala na stworzenie wyjątkowych wnętrz, w których zapanuje ciekawy klimat. Trzeba jednak pamiętać, że aby całość aranżacji była udana, konieczne jest dobre dobranie motywu oraz wymiaru fototapety.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here