Zakup mieszkania za gotówkę to dla wielu osób nieosiągalne marzenie. Duża część Polaków kupno własnego M finansuje kredytem. Osoby, które mają takie plany, muszą jednak pamiętać, że do zaciągnięcia pożyczki na mieszkanie warto się wcześniej przygotować. Pomoże to w uzyskaniu kredytu na zakup nieruchomości oraz zminimalizuje ryzyko jej zaciągnięcia. Zobacz jak wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie.
Wkład własny w kredycie na mieszkanie
Planując zaciągniecie kredytu hipotecznego na mieszkanie, trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia wkłady własnego. Oznacza to nic innego, jak to, że należy mieć oszczędności, które będą stanowić część ceny mieszkania lub domu. Minimalna wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym to 20% wartości kupowanej nieruchomości. Trzeba tez zaznaczyć, że im wyższy wkład własny, tym bardziej preferencyjne warunki kredytowe oferują banki.
Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym
Wysokość kredytu na zakup mieszkania warunkowane jest zdolnością kredytową, jaką się dysponuje. Jest ona pochodną sytuacji finansowe pożyczkobiorcy. Zdolność kredytowa obliczana jest indywidualnie przez bank, dlatego też w każdej z instytucji jej wysokość może się różnić. Zazwyczaj wpływa na nią miejsce zamieszkania, wiek, stan cywilny, liczba dzieci, rodzaj zatrudniania, obciążenia kredytowe oraz dotychczasowa historia kredytowa.
Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu na mieszkanie koniecznie jest oszacowanie zdolności finansowej. Specjaliści podpowiadają, aby zrobić to w co najmniej dwóch bankach. Aby to zrobić, najlepiej jest się umówić na bezpośrednie spotkanie z doradca bankowym lub pośrednikiem kredytowym. Można też skorzystać porównywarek kredytowych, jednak wykonane przez nich obliczenia i tak trzeba potwierdzić bezpośrednio w banku.
Umowa o kredyt na mieszkanie
Starania o kredyt na mieszkanie rozpoczyna się po podpisaniu umowy przedwstępnej ze sprzedającym nieruchomość. Po jej zawarciu do banków należy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Wnioski są rozpatrywane przez analityków bankowych, którzy w ostatnim etapie wydają decyzję kredytową. Ta pozytywna oznacza podpisanie umowy z bankiem i zwolnienie środków. Wypłata kredytu następuje w całości lub w transzach. W przypadku kredytu na dom kwota zazwyczaj jest transzowana, w przypadku mieszkania wypłacana w całości.
Ile kosztuje kredyt hipoteczny na mieszkanie?
Wypłata przez bank środków kredytowych oznacza, że należy również rozpocząć spłatę swojego zadłużenia. Warunki tej spłaty określone są w umowie. Nie mniej jednak zaciągając pożyczkę w banku, zawsze należy oddać więcej niż się wzięło. Na całkowity koszt kredytu hipotecznego składa się więc suma bazowa, oprocentowanie oraz prowizja.
W oprocentowaniu kredytu na mieszkania zawiera się stopa procentowa Wibor oraz marża banku. Ten pierwszy element ma największy wpływ na to, ile kosztuje kredyt na mieszkanie i to właśnie na niego powinno się zwracać uwagę przy rozpatrywaniu ofert różnych banków.
Do kosztów wliczona jest również prowizja od udzielenia kredytu. Jej ona pobierana jednorazowo od całości kwoty i wynosi zazwyczaj od 0 do 3%. Wiele banku uzależnia wysokość prowizji od poziomu marży.
Ubezpieczenia w kredycie hipotecznym
Wraz z przyznaniem pożyczkobiorcy kredytu hipotecznego wiele banków wymaga dodatkowo wykupu wielu ubezpieczeń. Wiąże się z podwyższeniem kosztów kredytu. Najpopularniejszymi ubezpieczeniami są: pomostowe oraz niskiego wkładu (dotyczy osób, które mają wkład własny poniżej 20%). Warto pamiętać, że banki wymagają również ubezpieczenia nieruchomości, które będzie zakupu na kredyt.