Wiele osób miewa problemy z prawidłowym dopasowaniem lakieru do podłogi drewnianej. W artykule poruszamy istotne kwestie, które ułatwią ten proces i sprawią, że podłoga nabierze odpowiedniego wyglądu.

Lakier wodny czy rozpuszczalnikowy – który jest odporniejszy?

Odporność na ścieranie i uderzenia bezpośrednio związana jest z żywicami zawartymi w lakierach, a nie z rozpuszczalnikiem. Pokutujące przekonanie o tym, jakoby lakier wodny był mniej odporny od rozpuszczalnikowego czerpie u źródła niewprawnego nanoszenia powłoki lakierowej. Lakiery wodne są pod tym względem o wiele bardziej wymagające. Wiele osób zapomina o przycięciu włosków drewna pozostałych po lakierowaniu środkiem na bazie wody, przez co trwałość powłoki znacząco się zmniejsza.

Lakier a wygląd drewnianej podłogi

Nakładanie lakieru na podłogi może w znaczący sposób wpłynąć na jej wygląd: podkreślić rysunek słojów, zmienić barwę, czy też uwypuklić naturalny kolor drewna. Uzyskany efekt zależy przede wszystkim od typu lakieru. Środki lakierujące na bazie wody doskonale nadają się do lakierowania drewna z możliwie małą ingerencją w jego barwę.

By zakonserwować i ochronić drewno przez promieniowaniem UV oraz żółknięciem, warto zastosować lakiery poliuretanowe. Lakiery rozpuszczalnikowe skutecznie zmieniają barwę oraz jednocześnie podkreślają słoje drewna, natomiast lakiery barwiące zmieniają kolor podłogi bez wpływu na rysunek słojów.

Jaki lakier zastosować w mocno eksploatowanych pomieszczeniach?

Wszędzie tam, gdzie podłogi drewniane muszą wytrzymywać ruch o dużym natężeniu, należy stosować odporne na uszkodzenia mechaniczne lakiery poliuretanowe. W aplikacjach na podłogi drewniane w holach lub na schodach sprawdzą się również lakiery chemoutwardzane. Bogatą ofertę lakierów znajdziesz w tym miejscu.

Cyklinowanie a lakierowanie

Czy podłoga przed lakierowaniem musi być cyklinowana w każdym przypadku? Jeśli elementy drewniane nie zostały poddane odkształceniu, a wierzchnia warstwa podłogi jest jedynie lekko zarysowana, wówczas wystarczy zmatowić stary lakier za pomocą papieru ściernego i wyczyścić powierzchnię. Cyklinowanie powinno być stosowane wyłącznie do podłóg mocno odkształconych lub głęboko zarysowanych.

W jaki sposób określić zużycie lakieru?

Zużycie lakieru do drewna zależne jest od wielu zmiennych – między innymi narzędzia, jakie posłuży do aplikacji, a także warstwy. Najwięcej lakieru jest zużywane podczas aplikacji pierwszej warstwy. Każda kolejna warstwa wymaga mniejszej ilości środka lakierującego. By zredukować zużycie lakieru, warto zastosować podkład, a następnie lakier nawierzchniowy. Szacunkowo jeden litr lakieru wystarcza na aplikację jednej warstwy na około 10 m2 posadzki.

Lakier rozpuszczalnikowy na wodny, czy wodny na rozpuszczalnikowy?

Jeśli nie wiemy, jakim lakierem została potraktowana podłoga drewniana, wówczas bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie lakierów wodnych, ponieważ można je bez obaw aplikować na rozpuszczalnikowe. Przed polakierowaniem podłogi warto wykonać próbę na niewielkim, mało widocznym fragmencie podłogi, by ustalić, czy lakier dobrze współgra ze starą powłoką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here