Są trwałe, ekologiczne i ekonomiczne. Nic więc dziwnego, że żarówki LED są w naszych domach coraz popularniejsze. Jak jednak wybrać najlepszy model?

Żarówki oparte na technologii LED coraz częściej znajdują miejsce w Polskich domach. Oczywiście polubiliśmy je nie bez przyczyny, bo są dużo bardziej wytrzymałe od tradycyjnych modeli, a oprócz tego generują światło o podobnych natężeniu przy zdecydowanie mniejszym zużyciu prądu. Są więc przyjazne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też dla naszego portfela, zarówno jeśli chodzi o częstotliwość ich wymiany, jak i koszty energii elektrycznej. Wszystkim planującym przejście na ten rodzaj oświetlenia, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówek LED.

Mocowanie

Przed zakupem żarówki – zarówno tradycyjnej, jak i wyposażonej w diody LED – bezwzględnie powinniśmy sprawdzić, jaki gwint do mocowania znajduje się w naszej lampie. Najpopularniejsze rodzaje gwintów to E17 (popularny „duży gwint”, nazywany też gwintem Edisona) oraz E27, który jest węższy od poprzedniego i stosowany jest zwykle do mocowania żarówek o kształcie zbliżonym do świecy. Poza tym wykorzystywane są też gwinty E10 oraz E14 i mocowania na trzpienie – na przykład G4, G9 lub GU10. Żarówki z różnymi typami mocowań znajdziemy na www.micros.com.pl.

Barwa światła

Dla nastroju, który będzie panował w pomieszczeniu najważniejsza jest barwa światła emitowanego przez żarówkę LED. Ta wartość podawana jest przez producenta w kelwinach i im jest ona wyższa, tym światło będzie zimniejsze. Przy dokonywaniu wyboru warto kierować punktami odniesienia, które pozwolą nam ocenić, jak ciepłe będzie emitowane przez żarówkę LED światło. Barwa światła słonecznego to 6,5 tysiąca kelwinów, zaś zwykłej żarówki o przeciętnej mocy – około 2,5 tysiąca. Żarówki LED emitują zwykle zimniejsze od tradycyjnych światło, do którego musimy stopniowo się przyzwyczaić.

Co z temperaturą?

Choć większość producentów twierdzi, że żarówki LED nie emitują dużej ilości ciepła, w rzeczywistości produkty tego typu mogą dość mocno się nagrzewać. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku lamp wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, kartonu bądź pergaminu. Dlatego jeśli szukamy żarówki do właśnie takiej lampy, na wszelki wypadek postawmy na model z radiatorami umożliwiającymi efektywne odprowadzenie ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here