Szwedzki sklep z tanimi meblami (i jedzeniem) to nie tylko budżetowa opcja meblowa . To dzięki IKEI został spopularyzowany styl skandynawski, który od wielu lat jest wiodącym nurtem w branży wnętrzarskiej. Wydawałoby się, że od powstania stylu (lata powojenne) minęło na tyle dużo czasu, że się zwyczajnie klientom znudzi – nic bardziej mylnego! Wnętrza urządzone na modłę północną mają parę zalet. Na pewno jest to styl uniwersalny – niezależnie czy mieszkamy w bloku z wielkiej płyty w 30 – metrowym mieszkaniu czy w dużym domu, stosowanie się do pewnych zasad zagwarantuje harmonię i stylowość naszego salonu. Co ważne, “skandynawskość” nie ma tu nic wspólnego z tamtejszymi cenami – w rozsądnych cenach można kupić komody, szafki czy inne elementy wyposażenia.
Uwagi ogólne – meble do salonu
Jeśli chcemy sprawić, by pomieszczenie było zgrane kolorystycznie, to trzymajmy się jasnych kolorów a głównie bieli. Dlaczego? – północna Europa przez pół roku jest pogrążona właściwie w ciągłym mroku. Nie jest to także specjalnie mocno nasłoneczniona część kontynentu. Stąd pojawiła się potrzeba, by dominowała biel, która rozjaśnia przestrzeń i powiększa ją optycznie. To ona stanowi pewne tło, bazę. Dopiero później dodaje się bardziej oryginalne kolorystycznie dodatki, choć o tym później. Skandynawia to także lasy i uwielbienie natury. Stąd doradza się eksponowanie drewna i innych elementów (sosna, brzoza – do wyboru, do koloru!). Bardzo rzadko pojawia się skóra i zwierzęce elementy – raczej stawia się na naturalne tkaniny i obicia. Pamiętajmy, że styl skandynawski to bardzo uniwersalny kierunek we wzornictwie i właściwie nie ma ograniczeń. Wcale nie oznacza to minimalizmu. Ba! – być może ściany, podłoga i meble są w stonowanych barwach czy odcieniach bieli. Jednak charakterystyczne są bardzo wyraziste dodatki. Masz całą białą kuchnię z powstawianymi gdzieniegdzie czarnymi płytkami? Może czerwony klosz od lampy w stylu loftowym będzie dobrym dopełnieniem kuchni? W przypadku krzeseł także można zaszaleć! Wszystko zależy od gustów klientów i ich inwencji twórczej.
Nie ma jednego rozwiązania problemu doboru umeblowania. Na pewno na początku zdecydujmy się na to, jakie meble i w jakim rozmiarze chcemy nabyć. Styl skandynawski to podkreślenie światła i przestrzeni, co oznacza, że salon nie może być zagracony. Co jeśli chodzi o formę? Świetnie sprawdzają się bardzo geometryczne i proste kształty. Tutaj jeszcze raz tylko przypomnę – styl ten nie ogranicza wyboru tylko do modernistycznych sof i szaf. Szwedzi uwielbiają eklektyzm w swojej ukochanej wersji. To znaczy, że stare biurko kupione na wyprzedaży garażowej może być dobrze wyglądać w połączeniu z nowoczesną szafką na telewizor i sofą o prostokątnych kształtach. Styl skandynawski wręcz zachęca do oszczędzania pieniędzy. Biała farba, biała podłoga (najlepiej deski) i meble z odzysku? Czemu nie! Salon można uzupełnić ciekawymi dodatkami, które ożywią pokój. Sprawdzą się tu np. doniczki z roślinami. Udowodniono naukowo, że rośliny redukują stres, lepiej się przy nich czujemy w naszych mieszkaniach i co więcej, odpowiednio rozstawione optycznie powiększą każde pomieszczenie!