Jak zadbać o oświetlenie w kuchni?

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu jest kuchnia. Spędzamy tu całkiem dużo czasu, dlatego to bardzo ważne, aby była stosownie oświetlona. Należy zapewnić jej nie tylko oświetlenie ogólne. Podobnie w strefie roboczej – nad blatem, kuchenką czy zlewozmywakiem konieczne jest właściwe zapewnienie światła, które znacznie ułatwi i umili czas spędzany w czasie gotowania i jedzenia posiłków. Przyjrzyjmy się najważniejszym elementom oświetlenia kuchni.

Lampy do kuchni – tradycyjnie czy nowocześnie?

Przyjęło się, że funkcję ogólnego oświetlenia pełni tradycyjna lampa sufitowa w kloszu. Chcąc postawić na oryginalność w kuchni, warto rozważyć zainstalowanie oprawy sufitowej w podwieszonym suficie, świetlówki emitujące światło o naturalnej barwie lub podwieszone na szynach halogeny. Oświetlenie ogólne powinno być stosunkowo łagodne i rozproszone. Do rozjaśnienia poszczególnych przestrzeni należy posłużyć się dodatkowymi źródłami światła. To jakie wybierzemy lampy do kuchni zależy od stylu w jakim aranżujemy przestrzeń.

Stół – miejsce spotkań

Zyskujące popularność lampy wiszące, umieszczone tuż nad stołem, doskonale podkreślą jego rolę w kuchni. Trzeba pamiętać o wyborze lampy z kloszem, dzięki czemu nie będzie oślepiała domowników lub gości siedzących przy stole. Skierowana na niego żarówka powinna emitować jasne, ciepłe światło, które nie będzie męczyć oczu podczas spożywania posiłków

Blat kuchenny

To bardzo ważne, aby dobrze oświetlić strefę roboczą w kuchni. Takie oświetlenie musi być za razem łagodne dla wzroku oraz dostatecznie jasne. Jak prawidłowo oświetlić blat kuchenny? To zależy od jego umiejscowienia. Jeżeli tuż nad nim znajdują się wiszące szafki, można pod nimi zamontować lampy do zabudowy. W przypadku, kiedy blat znajduje się na wyspie, należałoby umieścić nad nim lampy wiszące, najlepiej takie z możliwością regulacji wysokości.

Szafki

Dlaczego nie zapewnić dodatkowego oświetlenia wnętrza szafek? Podczas jesiennych i zimowych wieczorów albo przygotowując późny posiłek, oświetlenie w szafkach ułatwi odnalezienie odpowiednich naczyń. W tym wypadku świetnie się sprawdzą skierowane do wewnątrz oprawy wpustowe do zabudowy, zwłaszcza jeśli szafki nie są przeszklone. Z kolei przeszklone wnętrza szafek łatwo doświetlić za pomocą lamp ściennych na wysięgniku, skierowanych do środka.

Wybierz właściwie

Dobry wybór oświetlenia kuchennego to z jednej strony połączenie wyczucia estetyki, funkcjonalności i względów bezpieczeństwa, a z drugiej korzystnego stosunku ceny do jakości. Szeroki wybór lamp kuchennych spełniających najróżniejsze oczekiwania znajdziecie w sklepie Multilampy pod adresem www.multilampy.pl/lampy-do-kuchni-jadalni/. Można tam znaleźć produkty, które doskonale spełnią swoje zadanie.

Nowoczesny design czy tradycyjne rozwiązania?

Sposoby wykonania nowoczesnych lamp różnią się między sobą nie tylko ze względu na ich ostateczne przeznaczenie. W zależności od tego w jakim stylu zaprojektowaliśmy nasze wnętrze, wybierzemy dopasowane do nich wyposażenie. Tam, gdzie w tradycyjnym pomieszczeniu powiesilibyśmy romantyczny kinkiet, w przestrzeni industrialnej znajdzie się wisząca na sznurku lampa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here