Uprawa orchidei stała się na tyle popularna, że warto poznać parę istotnych faktów o tych niezwykłych roślinach i metodach pielęgnacji. Storczyk (znany pod potoczną nazwą orchidea) to rodzaj byliny z rodziny storczykowatych. Storczyki to jedne z najbardziej cenionych roślin ozdobnych na świecie. Wszystko dzięki niesamowitym kwiatom i ich barwie. Orchidea uznawana jest jako gatunek egzotyczny, choć rodzina storczykowatych ma swoich przedstawicieli w naturze właściwie w każdym klimacie – nawet w okołobiegunowej tajdze i tundrze. Na świecie występuje około 30 000 tysięcy przeróżnych gatunków tych roślin.
Oprócz niesamowitej palety barw kwiatów i ich kształtu, to wyróżniają je korzenie. Wyrastają one całkowicie ponad ziemię. Wynika to z tego, że tropikalne gatunki orchidei rosną wysoko na drzewach. Są przyzwyczajone więc do cyrkulacji powietrza i wilgoci zawartej w powietrzu. Korzenie są specjalnie przystosowane do takich warunków i zachowują się jak gąbka, wchłaniając wodę i substancje odżywcze.
Opieka nad storczykami
Rodzina storczykowatych jest bardzo liczna, stąd ciężko o ogólne instrukcje pielęgnacyjne w odniesieniu do całej grupy roślin. Można ewentualnie przytoczyć parę cennych wskazówke, które przydadzą się w naszym polskich domach. Jeśli storczyk ma dużo bulwopodobne otwory, to nie powinna być mocno podlewana. Co więcej, w takim wypadku powinniśmy zmienić jej podłoże na bardzo duże kawałki kory. Można także użyć granulatu ceramicznego, włóknistego torfu lub włókien kokosowych. Podłoże musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza i przede wszystkim szybki spływ wody. W ten sposób imitujemy warunki znane z lasów tropikalnych. Jeśli wspomniane otwory nie występują, to roślina wymaga częstszego podlewania, a wręcz można ją umieścić na podłożu bardzo wilgotnym. Skórzaste liście mogą świadczyć o tym, że orchidea potrzebuje sporej ilości bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli zaś liście są miękkie, to powinniśmy unikać przesadnej ekspozycji na słońce. Wtedy postawmy na rozproszone promieniowanie słoneczne.
Nawożenie i podlewanie orchidei
Podstawy pielęgnacji zostały omówione, więc teraz przejdźmy do nawożenia storczyków. Trzeba tę kwestię poruszyć z jednej bardzo prostej przyczyny – podłoże storczyków to nie jest gleba bogata w substancje odżywcze, tylko uboga w składniki kora lub granulat. Z tego powodustorczyki należy podlewać regularnie z odpowiednimi nawozami. Jeśli tego nie zrobimy, to storczyk przestanie rosnąć, a w najgorszym wypadku po prostu uschnie. Jeśli chodzi o samo nawożenie, to rynek kwiatowy jest wręcz przepełniony różnymi rodzajami specyfików do storczyków. Właściwie liczą się dwie firmy (jeśli zależy nam na jakości produktu): HESI i BIOBIZZ. Hesi słynie z nawozu Super Vit, a Biobizz z płynu Orchivit. Pierwszy ze specyfików to stymulator wzrostu rośliny. Wspomaga kwitnienie i dostarcza niezbędnych składników naszej bylinie. Doradza się go głównie w przypadku upraw hydroponicznych i na korze. Super Vit pozwala roślinie zakwitnąć w roku nawet jeden raz więcej. Orchivit to już dedykowany produkt tylko i wyłącznie dla orchidei. Poprawia metabolizm rośliny, fotosyntezę i pobudza rozwój mikroflory.