Skrzynki na listy lokatorskie – kto jest odpowiedzialny?

0
9500

Mieszkając w domu jednorodzinnym nie musimy się zastanawiać, kto jest odpowiedzialny za tę czy inną kwestię. Sprawa jest jasna – to my, jako właściciele, musimy zadbać opłacenie wszystkich podatków czy odśnieżenie chodnika przed domem. Sprawa nie jest już tak oczywista w przypadku domów wielorodzinnych – no bo kto na przykład odpowiada wówczas za montaż skrzynki pocztowej?

Posiadanie skrzynki na listy jest bardzo wygodne niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu wolnostrojącym, małej kamienicy w centrum miasta czy w wielkim apartamentowcu na jego obrzeżach. Nie musimy się obawiać, że pod naszą nieobecność ważna korespondencja nie zostanie dostarczona, albo że dostanie się w niepowołane ręce. Ale nie wszyscy wiedzą, że posiadanie skrzynki pocztowej to – według polskiego prawa – również obowiązek. Musimy ją mieć zawsze – czy mieszkając w domku na wsi, czy kupują mieszkanie na strzeżonym osiedlu. Tymczasem wiele osób zadaje sobie pytanie, kto odpowiada za zakup i montaż skrzynek na listy w budynkach wielorodzinnych.

Kto ma zadbać o lokatorskie skrzynki zbiorcze?

Wiemy już, że skrzynka na listy to konieczność. Jeśli jej nie mamy, możemy zostać obciążeni karą finansową, sięgającą nawet 10 000 zł! Ale wyobraźmy sobie taką sytuację: kupujemy mieszkanie w kamienicy. Mieszkanie należy do nas, ale to, co poza tym znajduje się w budynku – na przykład klatka schodowa – już nie. Nie my sprzątamy części wspólne i nie my dysponujemy tą przestrzenią. A więc czy możemy – i przede wszystkim czy musimy – montować sobie skrzynkę na listy na drzwiach lub gdzieś na korytarzu?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: nie musimy tego robić. A co z obowiązkiem posiadania skrzynki na listy? Otóż w przypadku budynków wielorodzinnych, w których są wyodrębnione co najmniej trzy lokale, za zakup i montaż skrzynek pocztowych (tzw. lokatorskie skrzynki na listy) odpowiada deweloper lub zarządca wspólnoty. To oni mają zadbać o to, by każde mieszkanie w bloku czy kamienicy posiadało przyporządkowaną skrzynkę pocztową. A jeśli tego nie zrobią – to oni zostaną obciążeni karą, nie my.

skrzynka na listy

Nie mniej ważne jest to, że deweloper lub zarządca budynku musi zadbać nie tylko o sam zakup i montaż oddawczych skrzynek na listy – musi również dopilnować, by lokatorskie skrzynki pocztowe były zamontowane odpowiednio oraz by były właściwie oznakowane. Przede wszystkim skrzynki na listy zbiorcze w budynkach wielorodzinnych muszą być umieszczone w ogólnodostępnej części budynku – na przykład na korytarzu czy klatce schodowej, ewentualnie na zewnątrz budynku, jeśli w środku nie ma takiej możliwości lub nie ma miejsca na montaż skrzynek.

Modułowe euro skrzynki muszą być zamontowane w sposób stabilny i trwały, muszą też znajdować się na odpowiedniej wysokości, umożliwiającej nie tylko swobodne umieszczanie w nich korespondencji przez pracownika Poczty Polskiej, ale również ich komfortowe opróżnianie przez mieszkańców. Zgodnie z prawem, górna krawędź najwyżej usytuowanej skrzynki w panelu nie może znajdować się wyżej niż 160 cm od podłogi, a dolna krawędź najniższej – nie niżej niż 70 cm od podłogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here