Coś dla wymagających, czyli meble do gabinetu w stylu NEW ART DECO

Aranżacje w stylu new art déco cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić, bo wnętrza utrzymane w estetyce rodem z minionych epok to kwintesencja elegancji, klasy i luksusu. Jak wprowadzić styl art déco do gabinetu? Które meble i dodatki do biura najlepiej wpisują się w tę stylistykę?

New art déco – na czym to polega?

Aby lepiej zrozumieć istotę tego stylu, wystarczy przetłumaczyć sobie jego nazwę. Pochodzi ona od dwóch francuskich terminów – „art”, czyli sztuka oraz „décoratif”, co znaczy dekoracyjny. Terminu art déco po raz pierwszy użyto w 1925 roku podczas paryskiej wystawy mebli i dodatków, które to już na zawsze stały się symbolem nowego stylu wnętrzarskiego. Ekspozycja stała się wyznacznikiem nowego stylu życia, a wystawione na niej akcesoria ponownie wytyczyły definicję luksusu i bogactwa.

Styl art déco łączy w sobie elegancką klasykę z nowoczesnym designem i odważną geometrią. W swojej formie znacznie wybiega w przyszłość, sięga po wyszukane kształty i desenie, a jednak wciąż nawiązuje do estetyki i luksusu danych lat. Nowy trend charakteryzuje się także bogactwem zdobień, kolorów i kontrastów. Twórcy stylu przykładali również wielką wagę do jakości oraz perfekcji wykonania mebli i dodatków.

Jak urządzić gabinet w stylu new art déco?

Wnętrze urządzone w stylu art déco ma nie tylko spełniać wszystkie funkcje użytkowe, ale również dostarczać intensywnych doznań estetycznych. Meble i dodatki w gabinecie powinny potęgować wrażenie luksusu, przepychu oraz obcowania na pograniczu sztuki wysokiej. Dzisiejsze interpretacje tej stylistyki nawiązują do pierwszych projektów z początku XX wieku. Zasadniczą cechą stylu jest wykorzystanie materiałów i surowców najwyższej jakości, takich jak drewno, marmur, kryształ, jadeit oraz skóra.

Wnętrze art deco ma przede wszystkim robić wrażenie. Kolory powinny być odważne i dobrane kontrastowo. W biurze najlepiej sprawdzą się głębokie żółcienie, butelkowa zieleń, szafir lub bordo, które z kolei dobrze kontrastują z szarością, chromem, miedzią i postarzanym złotem. Jeśli chodzi o podłogę do biura w stylu art déco, to najlepiej sprawdzą się polerowane drewniane parkiety lub charakterystyczne dla tego nurtu posadzki z czarnych i białych kafli ułożonych w szachownicę.

Meble do biura w stylu art déco

Bez wątpienia najważniejszym elementem gabinetu są odpowiednio dobrane meble. Jeśli chodzi o meble do biura w stylu art déco, to łączy je przede wszystkim prosta, geometryczna forma oraz nowoczesne elementy zdobnicze, takie jak wygięte podłokietniki foteli czy lakierowane na wysoki połysk fronty mebli. Aby stworzyć gabinet w stylu art déco, warto wybrać biurko i komodę z ciemnego lub miodowego drewna, o wypolerowanej powierzchni, która odbija światło. W klimacie tego trendu są także krzesła z lakierowanej skóry oraz fotele obite welurem.

Warto dodać, że meble w stylu art déco powinny sprawiać wrażenie dosyć masywnych. Obszerne, solidne biurka, ciężkie komody i duże szafy to podstawa tej estetyki. Doskonale sprawdzają się także meble z dodatkiem złotych lub miedzianych elementów, mogą to być na przykład uchwyty przy szufladach biurka, które nadają wnętrzu więcej klasy.

Dodatki do gabinetu w klimacie art déco

Prawdziwego charakteru nadadzą wnętrzu dodatki. W stylu art déco królują przede wszystkim akcesoria w kolorze miedzi, postarzanego złota oraz srebra. Mogą to być, chociażby, różnego rodzaju statuetki czy lampy ustawione na biurku. W gabinecie powinien znaleźć się także drewniany zegar lub duży, szklany wazon.

Kolejnym elementem charakterystycznym dla klimatu art déco są wzorzyste dywany. Warto pamiętać, że w duchu tej estetyki są zwłaszcza geometryczne kształty oraz symetryczne kompozycje linii. Ciekawą inspiracją są także motywy związane z kolonializmem i egzotyką, które idealnie nadają się na dodatki do stylowego gabinetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here