jaki kominek wybrac do salonu

Kominek jest domową dekoracją, o której marzy duża ilość osób. Może on pełnić w mieszkaniu funkcje zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Najczęściej kominek umieszcza się w salonie. Jego zadaniem jest dodanie ciepła i przytulności wnętrzu. Jednak nie w każdym pokoju dziennym można zamontować tradycyjny kominek.  Alternatywą są wtedy biokominki lub kominki elektryczne. Coraz częściej stosuje się również atrapy kominków. Zobacz, jak zaaranżować salon z kominkiem oraz jakie warunki musi spełnić mieszkanie, aby można było zastosować model tradycyjny.

Kominek tradycyjny w bloku

Jeśli kominek ma stanowić zarówno dekoracje salonu, jak i urządzenie grzewcze do jego montażu należy się odpowiednio przygotować. To czy będzie mógł być zastosowany w danym wnętrzu, warunkuje prawo budowlane. Mówi on, że po pierwsze kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, po drugie wnętrze musi spełniać odpowiednie warunki. Zalicza się do nich odpowiednią kubaturę budynku, zastosowanie wentylacji, możliwość podłączenia kominka do przewodu kominowego, zapewnienie dopływu powietrza do paleniska.

Jaki kominek wybrać do salonu?

Wymagania stawiane przez prawo sprawiają, że wiele osób rezygnuje z tradycyjnego kominka do salonu i wybiera alternatywne rozwiązania. W pokoju dziennym sprawdzają się kominki elektryczne, które  są estetyczne, bezpieczne oraz czyste. Instalując je, nie trzeba martwić się o przewody wentylacyjne i kominowe. Model ten polecany jest również do małego salonu, ponieważ jest dużo płytszy, przez co zajmuje mniej miejsca.

jak zaaraznowac salon z kominkiem

Alternatywą dla kominka elektrycznego może być ten gazowy. Urządzenie można ustawić w dowolnym miejscu, nie martwiąc się o dostęp do kanału dymowego.  W aranżacji salonu można także wykorzystać atrapy kominkowe oraz biokominki.

Jak urządzić salon z kominkiem?

Urządzając salon z kominkiem, należy dobrze się zastanowić nad stylem, w jakim ma być zaaranżowane wnętrze. Zazwyczaj decyduje o nim wygląd obudowy kominka.  Może ona być wykonana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli czy cegły lub z materiałów dedykowanych stylowi nowoczesnemu: metalu, drewna czy ocynkowanej blachy. W całości aranżacji należy zadać równie o odpowiedni kolor obudowie kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie główną dekoracją wnętrza, czy też będzie się w nie wtapiał. Należy również pamiętać, że wbrew powszechnym opiniom kominek można zastosować zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych czy modernistycznych.  Duże znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma również wybór jego modelu. Tutaj producenci proponują urządzenia przytwierdzone do ściany, kominki dwustronne lub narożne.

Aranżacja salonu z kominkiem – ściana z tłem

Wybierając model kominka przy ścianie, istotne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni na tle, której się on znajdzie. Domowe palenisko można umieścić na ciemnej ścianie – wtedy będzie stanowić główny punkt pomieszczenia. Jasna ściana połączona z jasną obudową kominka sprawi, że wtopi się on we wnętrze. Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem jest wykończenie ściany za kominkiem lustrami lub betonem architektonicznym.

kominek w salonie

Pokój dzienny z kominkiem – akcesoria i dekoracje

Chociaż kominek jest dekoracją samą w sobie, to warto również pomyśleć o akcesoriach uzupełniających. Ich zadaniem będzie podkreślenie przestrzeni,  na której zaaranżowany jest kominek. W przypadku, jeżeli urządzenie posiada półkę, dekoracje można ustawić na niej. Na półkach kominkowych sprawdzają się dekoracyjne świece, ramki na zdjęcia, girlandy czy stroiki. Nad kominkiem można także powieści obrazy czy pamiątki z podróży. Duże pole do popisu dają także akcesoria kominkowe. Stylowe nadają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Do najpopularniejszych akcesoriów do kominka zalicza się wiklinowe kosze, kraty, pogrzebacze, szufelki, stojaki na drewno czy ekrany. Dekoracje kominkowe mogą być mosiężne, żeliwne, stylizowane lub utrzymane w duchu modern.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here