Rynek wtórny czy pierwotny

Kupno mieszkania to jedno z najważniejszych przedsięwzięć finansowych w życiu, warto więc dokładnie je przemyśleć. Pierwsza decyzja do podjęcia to wybór rynku: wtórny czy pierwotny? Jakie są zalety obu rozwiązań?

Rynek wtórny czy pierwotny? Zalety zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Z roku na rok mieszkania od deweloperów cieszą się coraz większym powodzeniem ze względu na poniższe cechy:

  • Mury i instalacje są nowe oraz objęte wieloletnią rękojmią.
  • Rozkłady mieszkań są nowoczesne i funkcjonalne.
  • Nowy lokal daje większą swobodę wykończenia.
  • Mieszkania zapewniają duże możliwości aranżacji dzięki tzw. zmianom lokatorskim (szczególnie na wczesnym etapie inwestycji).
  • Koszty związane z utrzymaniem nieruchomości są niższe, a inwestycja jest bardziej energooszczędna.
  • Forma architektoniczna inwestycji jest nowoczesna.
  • Lepsza jest infrastruktura dodatkowa mieszkań i osiedla (np. cichobieżne windy, garaże podziemne i komórki lokatorskie oraz przemyślana i estetyczna mała architektura wokół czy zielone tarasy na dachach).
  • Osiedla zamknięte dają wyższy poziom bezpieczeństwa (monitoring i ochrona).
  • Podatek od kupna mieszkania płaci deweloper i nie ma opłat dla agencji pośredniczącej w handlu nieruchomościami.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Plusy gotowego mieszkania

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym nie jest jednak zwykle rozwiązaniem dla kogoś, kto chce się szybko przeprowadzić do kupionego lokalu. Do mieszkania z rynku wtórnego najczęściej można zaś wprowadzić się od razu – o ile rzecz jasna nie jest konieczny remont lub odświeżenie. Inny plus takiego mieszkania to często też lepiej rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa niż na samym początku życia na nowopowstałym osiedlu.

Niezaprzeczalnym atutem mieszkań z rynku wtórnego jest jednak większy wybór lokalizacji – co szczególnie widać w centrach miast – a także większa różnorodność i ilość dostępnych lokali. Decyzja, czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego, zależy więc czasem od tego, jakie wymagania dotyczące lokalizacji ma kupujący.

Jeżeli zdecydujesz się na rynek pierwotny w Warszawie – sprawdź mieszkania od dewelopera Develia (dawniej LC Corp) – prowadzi obecnie sprzedaż lokali mieszkalnych na Pradze-Południe, Woli i Bielanach (sprawdź: https://www.develia.pl/pl/inwestycje/mieszkaniowe/warszawa/w-sprzedazy). Oprócz Warszawy deweloper posiada też nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Gdańsku.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here