Oświetlenie do sypialni – jak stworzyć idealny klimat do wieczornego czytania książek?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu – to właśnie w nim relaksujesz się po dniu w pracy i spędzasz godziny na śnie, aby nabrać energii na kolejny dzień. Wiele osób wybrało właśnie ten pokój jako miejsce do czytania książek. Podpowiadamy, jak zadbać o to, aby wnętrze było przytulne i zapewnić sobie odpowiednie warunki do oddania się lekturze lub innej formie relaksu.

Właściwe oświetlenie – niezbędny dodatek do w sypialni

W każdym pomieszczeniu niezbędne jest oświetlenie główne, czyli to umieszczone na suficie w centralnym punkcie pomieszczenia. Jednak w dużych przestrzeniach może okazać się ono niewystarczające, w szczególności, gdy chcesz w nich czytać. Powszechnie wiadomo, że oddawanie się lekturze w ciemności jest nie tylko mało komfortowe, ale może w przyszłości odbić się negatywnie na Twoim wzroku. Właśnie dlatego tak ważne jest dodatkowe oświetlenie do sypialni, które umieścisz w tworzonym właśnie kąciku do czytania. Nie musi być równie mocne, co główne źródło światła w pokoju – wystarczy przytłumione, najlepiej o ciepłej barwie, które zagwarantuje idealne warunki do relaksu i stworzy przytulną atmosferę w pomieszczeniu.

Jakie lampy wybrać do czytania?

Idealnym wyborem oświetlenia do czytania w sypialni są modele nocne, czyli małe oprawy stawiane najczęściej na stoliku przy łóżku. Ich główną zaletą jest zapewnienie światła skierowanego w dół, które nie będzie Cię razić po zapadnięciu zmroku. Warto zainwestować w lampy z możliwością regulacji ramienia – dzięki niej możesz dowolnie zmieniać kierunek, w którym będzie padało światło, np. ustawiając je prosto na strony czytanej książki. Równie doskonale sprawdzą się oprawy stojące – praktyczne oświetlenie, które z łatwością przeniesiesz w każdy kąt w pomieszczeniu. Z roku na rok właściciele domów i mieszkań decydują się również na montaż w sypialni kinkietów, czyli lamp ściennych idealnie dopasowanych designem do głównego źródła światła. Pamiętaj jednak, że tego typu oświetlenie najlepiej sprawdza się w wersji z regulacją kąta padania światła.

A co ze źródłem światła?

Równie istotne, co sama oprawa, jest właściwe źródło światła. Do dodatkowego oświetlenia w sypialni warto wybierać żarówki o niedużej mocy – zbyt intensywna jasność może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Aby nie narażać się na zbyt duże wydatki, dobrym pomysłem jest zainstalowanie w lampy źródeł światła wyprodukowanych w technologii LED, które znajdziesz np. w sklepie elektromag.pl. Nowoczesne żarówki wyróżniają się żywotnością na poziomie nawet do kilkudziesięciu tysięcy godzin i gwarancją oszczędności energii elektrycznej do 90% w porównaniu do swoich tradycyjnych odpowiedników. Nic więc dziwnego, że to właśnie one są najchętniej wybieranymi akcesoriami oświetleniowymi. Warto również pamiętać, że żarówki LED są ekologicznym źródłem światła – trwałość i rezygnacja z wykorzystania szkodliwych substancji do ich produkcji sprawiają, że korzystając z nich, zmniejszasz ilość produkowanych odpadów i ograniczasz swój udział w degradacji środowiska naturalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here