Jak zorganizować biuro w domu?

Śledząc aktualne trendy na rynku pracy, można dostrzec zauważalny wzrost zapotrzebowania pracodawców na usługi specjalistów pracujących zdalnie, w trybie tak zwanego „home office”, czy, inaczej mówiąc, poprzez biuro domowe. To szczególne miejsce, czyli fragment domu rodzinnego albo mieszkania przeznaczonego wyłącznie pod świadczenie usług o charakterze odpłatnym, zarobkowym, wymaga jednak odpowiedniego wyposażenia i dostosowania. W przeciwnym razie narażamy się na ciągłą utratę bezcennego skupienia i koncentracji na pracy, co z kolei nierzadko doprowadza nawet do wypowiedzenia łączącej nas umowy lub pogorszenia się relacji zawodowych. Mówiąc krótko, jeśli decydować się na biuro domowe, to tylko z głową! A dzisiaj postaramy się pomóc, podając kilka rady, jak mądrze zorganizować wspomniane home office!

Absolutną podstawą i punktem wyjścia jest zaopatrzenie biura w domu o odpowiedniej jakości, ergonomiczne krzesła biurowe. To właśnie na krześle spędzimy znaczną większość naszej kariery zawodowej jako specjalista pracujący z domu. Tym bardziej nie warto ryzykować i należy postawić na odpowiednie krzesełko, które zapewni prawidłowe wsparcie rąk oraz kręgosłupa, dbając o prawidłową postawę ciała. Jeżeli zatem planujemy budżet na należyte wyposażenie biura zlokalizowanego w domu, to trudno wyobrazić sobie, aby pominąć taki element, jak odpowiednie krzesło do komputera. Od razu zaznaczyć trzeba, że kwestia kolorystyki czy desingu (niektóre krzesła bardziej nawiązują do kultury gamingowej, inne zaś do tradycyjnych krzeseł kancelaryjnych), to sprawa poboczna, a dużo ważniejsza jest faktyczna wygoda użytkowania i niezawodność.

Jeżeli mamy już zakupione odpowiednie krzesło biurowe, to drugi element, na którym bezwzględnie należy się skupić jest rzecz jasna właściwe oświetlenie! Aby rzetelnie pracować i skupić się na zadaniach delegowanych do naszego domu przez pracodawcę, home office po prostu musi być należycie doświetlony i nie ma od tej zasady żadnych, ale to żadnych wyjątków. Warto tu zaznaczyć, że najlepsze efekty daje tak zwany efekt synergii, czyli połączenie zapewnienia dostępu światła tak z oświetlenia górnego, lampki biurowej oraz bezcennego, naturalnego światła słonecznego docierającego do pokoju przez okno. Tym samym, planując przestrzeń pod biuro domowe, warto przeznaczyć na nie dość jasny fragment domu czy mieszkania. Zarówno i stan naszego wzroku, jak i ogólne samopoczucie, a zapewne i wyniki w pracy będą dzięki temu takie, jakie być powinny!

krzesła biurowe

Trzecim elementem, który w swojej istotności nie ustępuje właściwie pola dwóm wyżej wymienionym, jest odpowiednie biurko. Fachowo wyposażone biuro domowe powinno mieć biurko dostosowane do wykonywanej profesji i specyfiki świadczonych usług. Inaczej będzie skonstruowane biurko architekta, inaczej programisty, a jeszcze inaczej adwokata. Tak czy inaczej jednak nie można zapomnieć, aby było ono skonstruowane zgodnie z odpowiednimi normami i przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (czyli po prostu z BHP), ale i oferowało wystarczającą ilość przestrzeni na pomieszczenie wszystkich bieżących projektów, w tym dokumentacji i umów, nie mówiąc już o niezbędnym sprzęcie biurowym czy elektronicznym. Bez odpowiedniego biurka szybko utoniemy w morzu wielkiego bałaganu, a efektywność pracy drastycznie spadnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here