Mieszkanie pod klucz czy w stanie deweloperskim?
fotolia.com, 130084834 | Autor: ALDECAstudio

Gdy szukamy wymarzonego mieszkania, chcemy, by wszystko w nim było idealne. Oprócz dogodnej lokalizacji, sprawdzamy, czy w budynku jest winda, czy przynależy do niego garaż lub miejsce parkingowe, czy w okolicach są tereny zielone. Często kwota kredytu jest niewystarczająca na perfekcyjne wykończenie. Zatem, czy decydować się na mieszkanie pod klucz, czy w stanie deweloperskim?

Mieszkanie pod klucz – wady i zalety

Niewątpliwą zaletą kupna mieszkania w standardzie „pod klucz” jest to, że nie musimy martwić się o wykończenie, transport, montaż gniazdek – oszczędzamy i czas, i nerwy związane z załatwieniem materiałów i wnoszeniem mebli. Nierzadko możemy skorzystać także z porad projektanta wnętrz i jedyne, co nas interesuje, to akceptacja projektu. Wprowadzamy się do gotowego, wymarzonego „M” wiedząc, że wszystko jest najlepszej jakości.

Wadą, natomiast, jest fakt, że często mieszkania „pod klucz” są znacznie droższe niż deweloperskie, dlatego warto sprawdzić różnicę w cenie i zastanowić się, czy nie taniej byłoby wykończyć mieszkanie na własną rękę. To oczywiście wiąże się z ryzykiem. Możemy nie mieć odpowiednich narzędzi, profesjonalnych fachowców. Potrzebna jest także większa ilości czasu, by wybrać i przywieźć materiały.

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Mieszkanie w stanie deweloperskim jest tańsze o ok. 700-800 zł za m2. Oszczędzamy zatem sporo na kupnie mieszkania, ale dostajemy je w stanie surowym – z wylewkami na podłodze i „nagimi” ścianami. Zdarza się także, że sami musimy doprowadzić przyłącze wodno-kanalizacyjne z centralnego pionu. Czasami inwestorzy godzą się, żebyśmy mieli wpływ na wygląd okien czy drzwi, ale każdy inwestor może zaproponować klientowi coś zupełnie innego, ponieważ nie istnieje jednoznaczna definicja „stanu deweloperskiego”.

Jeśli nie zależy nam na czasie i nie mamy sprecyzowanego dokładnego wyglądu naszego mieszkania – możemy zakupić je w stanie deweloperskim. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i przekalkulować, czy obecne koszty wynajmu nie są zbyt wysokie oraz, czy nie lepszym wyborem może okazać się wydanie więcej na wykończenie mieszkania „pod klucz”, zamiast płacenie czynszu.

Podsumowanie 

Kupno mieszkania to niewątpliwe poważna decyzja. Przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego “M”, trzeba zrobić listę wszystkich cech, które są dla nas pożądane, a także zastanowić się nad tym, które elementy wyposażenia są dla nas na ten moment niezbędne, a które mogą poczekać. Warto sprawdzić oferty w Internecie i oszacować własne możliwości finansowe. Przykładowo, developer Wrocław (AZ Budownictwo) posiada zarówno te w stanie deweloperskim, jak i “pod klucz”. Przeglądając realizacje, łatwiej będzie nam podjąć decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here