Kocioł elektryczny

Piec elektryczny to najwygodniejszy sposób na ogrzanie domu. Przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych koszty takiego ogrzewania wcale nie muszą być wysokie. Specjaliści są zgodni co do tego, że poza ceną elektryczne centralne ogrzewanie nie ma innych wad. Co więcej, zalet jest naprawdę sporo.

Łatwy montaż

Aby zainstalować piec elektryczny, nie trzeba przerabiać wnętrza kotłowni, czy całego budynku. Taki kocioł nie emituje spalin, więc nie potrzeba komina z kanałami wentylacyjnymi. Zbędny będzie też zbiornik na paliwo, czy połączenie z siecią gazową. Poza tym to świetnie rozwiązanie dla tych, którzy nie mają w domu zbyt wiele miejsca. Sam piec nie jest duży i nie wymaga posiadania dodatkowego pomieszczenia na węgiel, czy pellet.

Piec elektryczny należy montować w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spadnie poniżej 0. Takie same wymagania mają również inne piece centralnego ogrzewania. Kocioł elektryczny można umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Dlatego też często wybierają go właściciele całorocznych domów wakacyjnych, które nie posiadają piwnicy ani pomieszczenia gospodarczego. Mimo tego, że takie ogrzewanie używane jest sporadycznie, uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu następuje bardzo szybko. O wiele szybciej niż w budynkach wyposażonych w piec węglowy lub gazowy.

Kocioł elektryczny może być instalowany wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania nie wchodzą w grę. W starych budynkach, w których z przyczyn technicznych (układ pomieszczeń, liczba grzejników) ogrzewanie pompą ciepła byłoby nieefektywne, kocioł elektryczny będzie słusznym wyborem. W miejscach, w których nie ma technicznej możliwości wykonania instalacji gazowej, ogrzewanie energią elektryczną wydaje się obecnie jedynym słusznym rozwiązaniem.

Wygoda użytkowania

Piec elektryczny jest bardzo prosty w obsłudze. Nie wymaga posiadania wiedzy technicznej. Ustawienie parametrów grzewczych jest bardzo intuicyjne. Właściciele takich pieców mogą też ustawiać temperaturę niezależnie w poszczególnych pomieszczeniach, co pozwala na pewne oszczędności. Aby zaoszczędzić, warto też pomyśleć o odpowiednim ociepleniu samego budynku.

Poza prostą obsługą kocioł elektryczny charakteryzuje również to, że nie trzeba go w żaden sposób konserwować. Nie ma konieczności: wybierania popiołu, uzupełniania paliwa, czy czyszczenia kanałów odprowadzających spaliny.

Interesującym, choć już nie tak nowym, rozwiązaniem są elektryczne piece trzeciej generacji, które dostosowują moc grzewczą do aktualnych warunków atmosferycznych. Można obsługiwać je zdalnie za pomocą telefonu. Tym samym przed planowanym powrotem do domu można podnieść temperaturę przy pomocy smartfona podłączonego do internetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here