Od 2003 roku przechowywanie kruszywa stało się o wiele prostsze – wszystko za sprawą wprowadzenia do produkcji specjalnych silosów lejowych. Poznaj ich budowę i sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać.
Silosy – przeznaczenie i zastosowanie
Tradycyjne silosy to magazyny przeznaczone do przechowywania ziarna, paszy, cementu i innych granulowanych materiałów sypkich. Silos znajduje zastosowanie w różnych projektach. Jego podstawowa wersja została skonstruowana tak, by napełniano ją od góry i wyładowywano od dołu. Urządzenia magazynujące mogą przybierać różne formy. W wersji płaskiej albo mobilnej silosy składają się z płyty podstawowej i otaczających ją ścian. Gospodarstwa rolne wykorzystują silosy wysokie – są to cylindryczne konstrukcje zbudowane ze stali, drewna, betonu, kamienia lub tworzywa sztucznego. Takie urządzenia mogą mierzyć nawet 10-20 metrów.
W jakich silosach przechowuje się kruszywo?
Kruszywa najlepiej przechowywać w silosach lejowych. To metalowe zbiorniki zorganizowane w jednym rzędzie. Urządzenia współpracują z wannami ważącymi, które są podwieszone na czujnikach tensometrycznych. Odmierzanie kruszyw na wadze odbywa się w momencie przesuwania ich po przenośniku taśmowym. Następnie surowiec jest wprowadzany do kosza zasypowego mieszarki. Silosy na kruszywo mają od 4 do 8 komór, które otwiera się przy pomocy osobnych siłowników pneumatycznych.
Urządzenie zostało wyposażone w system zabezpieczający, co umożliwia niwelację powstających zawiesin. Silos lejowy dozuje surowiec z wysoką precyzją – wszystko dzięki zastosowaniu zmechanizowanych procesów, które regulują stopień zamknięcia klap w poszczególnych komorach. Taka konstrukcja umożliwia przechowywanie standardowych kruszyw oraz surowca drobnego.
Dlaczego warto korzystać z silosów?
Silosy na kruszywo umożliwiają przechowywanie dużej ilości surowca przy zagospodarowaniu stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Stanowią one doskonałe zabezpieczenie dla magazynowanego towaru. Wytrzymała konstrukcja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu korzystanie z tych urządzeń jest bezpieczne. Silosy lejowe zostały wyposażone w kilka komór – w każdej przegrodzie można przechowywać kruszywo o innej granulacji. Dzięki znajdującym się w konstrukcji tensometrom możliwe jest precyzyjne odmierzenie surowca, który następnie trafia na taśmę. Wystarczy wygenerować sygnał ze sterowni, a cała procedura automatycznie się rozpocznie i zakończy w momencie, gdy przenośnik dostarczy odmierzone kruszywo do skipu lub mieszarki.