Jak właściwie wyglądać na pogrzebie?

Pogrzeby to niezwykle trudne chwile, które wielu z naszych bliskich bardzo przeżywa. Wybierając się na pogrzeb, na pewno nie raz zastanawiałeś się, jak należy się ubrać. Jakie jest savoir vivre na pogrzebie? Co wypada, a czego nie? Koszula może być biała czy musi być czarna? Czy krawat może być kolorowy czy musi nie wypada? Czy garnitur może być jasny, szary lub fioletowy? Wbrew pozorom, jak się ubrać na pogrzeb, to problem wielu osób, jednak pytań i wątpliwości może być znacznie więcej. Kupować kwiaty, a jeśli tak, to komu je powierzyć? Czy zapłacić księdzu za życzenia, aby przeczytał nasze nazwisko?

Wszystko zależy od tego, jak bliscy spokrewnieni jesteśmy z osobą zmarłą, a także w jakiej roli występujemy na pogrzebie. Łatwo sobie wyobrazić, że jako najbliższa rodzina i organizator pogrzebu będziemy musieli zachowywać się inaczej, a także być znacznie bardziej elegancko ubrani, niż na przykład uczestnicząc w pogrzebie dalekiego znajomego.

Oczywiście zawsze należy unikać strojów sportowych, codziennych, wyzywających czy zwracających uwagę. W zimne dni możemy odpuścić garnitur, którego i tak nie byłoby widać po wierzchnim okryciem. W lecie z kolei może być bardzo gorąco, przez co nie chcemy zakładać garnituru. Pogrzeb to jednak nie miejsce na krótkie spodnie czy koszulę z krótkim rękawem. Jeżeli nie mamy garnituru na lato, niestety będziemy wytrzymać. Kobiety mogą założyć lżejsze sukienki, ale wciąż muszą być one eleganckie i taktowne. Należy unikać jaskrawych i zwracających uwagę kolorów. Savoir vivre na pogrzebie nie dopuszcza też za krótkich spódniczek czy za dużych dekoltów.

Jak należy zachować się na pogrzebie polecamy sprawdzić na stronie zakład pogrzebowy MADAR (madar-uslugi-pogrzebowe.pl). Znajdziecie tam również porady, jak się ubrać na pogrzeb. Zorganizowanie pogrzebu samemu to bardzo trudna sprawa, zwłaszcza pod wpływem natłoku emocji, dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnych firm i usług zakładów pogrzebowych. Zakład pogrzebowy MADAR oferuje kompleksową organizację pogrzebów.
Kogo powinniśmy zaprosić na stypę? Na stypę zapraszamy przede wszystkim osoby najbliższe, ale także te, które przyjechały z daleka. Powinniśmy im zaoferować gorący posiłek, zwłaszcza jeśli pogrzeb odbywał się w porze obiadowej.

Składając kondolencje, pamiętajmy, że powinny one być krótkie. Rodzina zmarłego bardzo często wciąż pogrążona jest w smutku, przez co może nie mieć ochoty za długo rozmawiać o niedawnej śmierci bliskiego. Starajmy się być mili i taktowni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here