skosy w mieszkaniu

Mieszkanie na poddaszu ze skosami niewątpliwie ma swoje uroki, ale jego aranżacja może sprawiać wiele trudności. Do zagospodarowania mamy tam przecież nie tylko ostre skosy, ale i umieszczone pod nimi niskie ścianki kolankowe. Jak wykorzystać te elementy i uczynić z nich prawdziwy atut mieszkania? Jest na to kilka sposobów!

Pomysły na aranżację mieszkania ze skosami

Urządzenie mieszkania ze skosami wydaje się zadaniem niezwykle trudnym, zwłaszcza jeśli zależy nam na zachowaniu ergonomii i funkcjonalności wnętrz. Ostre skosy, uskoki i ścinaki kolankowe często ograniczają dostępne miejsce i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się całkiem nieustawne. A jednak nawet te uciążliwe elementy mają w sobie potencjał, który przy odrobinie kreatywności pozwoli nam stworzyć wnętrze nie tylko wygodne, ale i atrakcyjne wizualnie. Tak naprawdę pomieszczenia na poddaszach dają wiele możliwości aranżacyjnych i nawet przy niewielkim nakładzie kosztów, można zaadaptować je pod sypialnię, pokój dla dziecka, a nawet kuchnię czy łazienkę. Wszystko, czego nam trzeba to świeże spojrzenie, oryginalny pomysł oraz kilka nowoczesnych rozwiązań.

skosy

Funkcjonalna kuchnia na poddaszu ze skosami

Kuchnia to bez wątpienia jedno z pomieszczeń najbardziej wymagających pod względem aranżacji. Nawet w pełnowymiarowych pomieszczeniach musimy mieć na uwadze podstawowe zasady ergonomii i ustawić wszystkie sprzęty tak, aby praca przebiegała sprawnie. Gdy do tego wszystkiego dojdą jeszcze skosy, zadanie może wdawać się wręcz niewykonalne. A jednak nie warto od razu rezygnować z tego pomysłu! W końcu nowoczesne meble kuchenne można bez trudu dopasować do ścian ze skosami i stworzyć naprawdę wygodne, funkcjonalne wnętrze. Cała aranżacja zależy wyłącznie od naszego pomysłu i wysokości ścianek kolankowych.

Szafki z szerokim blatem kuchennym mogą swobodnie stanąć przy ścianie wysokiej na około 130-140 cm. Przestrzeń pod niższymi skosami wystarczy zagospodarować pod schowki na rzadziej używane sprzęty. Z kolei zlew oraz urządzenia AGD, takie jak lodówka czy kuchenka najlepiej umieścić przy najwyższej ścianie, dzięki czemu korzystanie z nich nie będzie utrudnione. Dobrym pomysłem wydaje się także zastąpienie standardowych frontów górnych szafek drzwiczkami uchylanymi do góry. Ponadto warto pomyśleć o wszelkich rozwiązaniach ułatwiających przechowywanie, takich jak organizery czy kosze cargo, dzięki którym łatwiej będzie zapanować nad chaosem i utrzymać porządek w kuchni.

Jak wykorzystać skosy w sypialni?

Przytulne i zaciszne poddasze wydaje się idealnym miejscem na sypialnię. A jednak pomieszczenie to powinno przede wszystkim sprzyjać wypoczynkowi, dlatego zagospodarowanie skosów i tutaj ma ogromne znaczenie. Łóżko może stanąć już przy ściance kolankowej o wysokości co najmniej 90 cm, ale decydując się na takie rozwiązanie, upewnijmy się, że siedząc na nim, nie będziemy uderzać głową w sufit. Przestrzeń pod skosem można przeznaczyć także na komodę z szufladami i lustrem lub szafkami modułowymi, które posłużą nam za wygodne schowki. Ich wnętrze warto wypełnić pomysłowymi gadżetami, które ułatwią porządkowanie przestrzeni, takimi jak kosze wiklinowe, teksturowe pudełka czy inne organizery. W ten sposób wykorzystamy każdy zakamarek i utrzymamy perfekcyjny ład w sypialni. Natomiast pod bardzo niskim skosem mógłby stanąć, na przykład stylowy kufer, idealny do przechowania dodatkowych poduszek i pledów.

skosy w sypialni

Skosy w pokoju dla dziecka – jak sobie z nimi poradzić?

Pomieszczenie ze skosami to wbrew pozorom doskonałe miejsce na pokój dla dziecka. Przestrzeń pod najniższymi skosami można zagospodarować pod ciąg półek i schowków na niezliczone zabawki, gadżety i przybory naukowe. Przy nieco wyższej ściance kolankowej, o minimalnej wysokości 90 cm, może stanąć łóżko lub biurko. To ostatnie można ustawić prostopadle do ściany, co jest nie tylko ciekawym wizualnie zabiegiem aranżacyjnym, ale i dobrym sposobem, by podzielić pomieszczenie na poszczególne strefy. Wyższe ścianki z łagodnymi skosami to idealne miejsce na ciąg szafek, półek wiszących i regałów niezbędnych do przechowywania ubrań, książek oraz innych akcesoriów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here