Drabina aluminiowa to niezbędne narzędzie podczas wielu prac budowlanych, szybkich napraw w domu czy większych remontów. Możemy ją stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. O ile przy drobnych naprawach niezbyt często zwracamy uwagę na nasze bezpieczeństwo (niestety), tak naszym obowiązkiem jest sprawdzenie czy drabina używana podczas dużych prac remontowych posiada odpowiednie atesty – w szczególności, gdy do prac zatrudniamy osoby z zewnątrz.

PN-EN 131 i TÜV SÜD – czyli co?

Norma PN-EN 131 zajmuje się między innymi nazewnictwem, rodzajami konstrukcji, wymiarami konstrukcyjnymi, wymaganiami, oznaczaniem drabin czy ich kontrolą. To także zbiór instrukcji i informacji dla użytkowników jak korzystać z drabin.  

Certyfikacja TÜV SÜD to proces, dzięki którym otrzymujemy pisemne zaświadczenie, że dany produkt, usługa lub firma spełniają określone wymogi. W przypadku drabin certyfikat ten oznaczać może nie tylko gwarancję wykonania, ale także potwierdza bezpieczeństwo procesu produkcyjnego.  Certyfikat TÜV Süd wydawany jest przez jednostkę niezależną i obiektywną, co przekłada się na rzeczywistą wartość tego poświadczenia.

Drabina aluminiowa a certyfikacja

Dla bezpieczeństwa naszego, naszych pracowników ale i osób przebywających w okolicy ważne jest, aby pracować na sprzęcie dającym nam gwarancję bezpieczeństwa. Drabina aluminiowa będąca nieodłącznym elementem wielu remontów powinna posiadać odpowiednią certyfikację oraz spełniać obowiązujące normy. W przeciwnym przypadku praca na wysokościach nie tylko zagraża naszemu życiu, ale także grozić nam mogą konsekwencje prawne. Praca na wysokościach zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zaliczana do prac szczególnie niebezpiecznych.

Uwaga na zmiany!

Od 1 stycznia 2018 roku do normy PN-EN 131 wprowadzone zostały zmiany dotyczące niektórych z pojęć. Od tego roku przepisy te będa bardziej rygorystyczne, ale co za tym idzie – powinno być bezpieczniej. Jedną z ważniejszych zmian będzie podział na drabiny profesjonalne oraz na te, do użytku prywatnego. Największe zmiany dotyczyć będą drabin przystawnych, na których prowadzone są prace na wysokości powyżej 3 metrów. Zmiany te dotkną głównie pracodawców, którzy zmuszeni będą do wymiany dotychczasowego sprzętu na nowy. Warto również uświadomić swoich pracowników o wprowadzanych zmianach – wszak to oni są najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu korzystając ze sprzętu, który został wycofany z użytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here