Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania jest znaczną inwestycją, którą poprzedza analiza naszych możliwości finansowych, porównywanie ofert biur nieruchomości i deweloperów, a także wybór lokalizacji, w jakiej najchętniej chcielibyśmy zamieszkać. Należy także zdecydować, czy nabędziemy mieszkanie nowe, czy też skorzystamy z propozycji rynku wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wybór zależy od wielu czynników, między innymi budżetu, jakim dysponujemy, a także czasu, w jakim chcemy się przeprowadzić. Szybciej zaadoptujemy lokale z rynku wtórnego, często sprzedawane w stanie nadającym się do zamieszkania. Dłużej musimy poczekać na wykończenie nowego mieszkania, co zajmie zapewne kilka miesięcy.

Liczy się budżet

            Podstawową różnicą, która występuje pomiędzy mieszkaniem nowym a tym z rynku wtórnego, jest cena. Jest to nie tylko kwota, jaką płacimy za zakup nieruchomości, ale także pieniądze, przeznaczone na remont. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, możemy liczyć się z niższą ceną. Mamy także szansę, wybierając odpowiednią ofertę, wprowadzić się do lokalu zaraz po finalizacji transakcji.

            Mieszkania deweloperskie z kolei charakteryzuje wyższa cena, ponieważ są to budynki nowe, często w prestiżowych miejscach. Musimy mieć świadomość, iż wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego, zwykle będziemy zmuszeni wykonać samodzielnie podłogi czy biały montaż. Jest to inwestycja kosztowna oraz czasochłonna. Wszelkie nieplanowane prace remontowe można sfinansować z pożyczki online, dzięki czemu będziemy dysponować dodatkową gotówką z przeznaczeniem na adaptację i wyposażenie mieszkania.

Lokalizacja

            Decydując się na zakup mieszkania, powinniśmy brać pod uwagę jego położenie.  Lokalizacja blisko centrum miasta, obok przedszkoli, szkół czy przystanków komunikacji miejskiej, to zwykle domena mieszkań kupowanych z rynku wtórnego. Umiejscowione są na terenach silnie zurbanizowanych, posiadających niezbędną infrastrukturę.

            Mieszkania z rynku pierwotnego charakteryzują się zwykle gorszym położeniem. Jest to związane, szczególnie w dużych miastach, z brakiem możliwości prowadzenia budowy w ścisłych centrach, a jedynie w dzielnicach położonych nieco dalej.

Koszty utrzymania

            Przy wyborze własnego M znaczenie mają także koszty utrzymania. Tu również widoczna jest różnica pomiędzy nieruchomością nową, a budowaną wiele lat temu. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się wykorzystaniem materiałów gwarantujących choćby odpowiednią efektywność cieplną. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe oszczędności w opłatach za media, które w domowym budżecie stanowią znaczny wydatek, szczególnie w okresie zimowym.

            Mieszkania starsze często nie posiadają ocieplenia zewnętrznego, nowoczesnej stolarki okiennej czy ekonomicznych źródeł ciepła. Wpływa to bezpośrednio na większe zużycie mediów i ponoszone w związku z tym koszty. Można wykonać termomodernizację mieszkania używanego, stosując np. ocieplenie wewnętrzne, czy wymieniając piec. Wówczas wygenerujemy znaczne oszczędności. Pożyczki online pomogą w sfinansowaniu prac modernizacyjnych.

            Wybór mieszkania jest uzależniony od wielu czynników. Najważniejszym sprzymierzeńcem inwestora jest czas. Decyzje warto podejmować po ich dokładnym przemyśleniu oraz wykonaniu kompleksowej analizy finansowej. Istotne jest także to, aby w miarę sprawnie wprowadzić się do nowego lokum. Nowoczesne metody finansowania np. pożyczki online pomogą w pokryciu kosztów wykonania remontu, czy niezbędnych prac adaptacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here