Od setek lat ludzie budują i udoskonalają cywilizacje – żeby lepiej zadomowić się w naturalnym środowisku Ziemi. Ten proces przebiega nieco paradoksalnie, bo chcąc poczuć się wygodniej, funkcjonować bardziej komfortowo, w jakiś sposób wchodzi się w konflikt z naturą. W konsekwencji pojawiają się sytuacje, w których czynniki naturalne postrzega się jako komplikacje i przeszkody. Tak jest na przykład z deszczem, który pojawia się w przestrzeni miasta: woda przepływa jedynie po asfalcie i kamieniach bruku, a nie znajdując ani gleby w którą mogła by wsiąknąć, ani odpływu, tworzy kałuże. Jeśli miejska przestrzeń ma zachować funkcjonalność, ten problem trzeba jakoś rozwiązać – na szczęście wypracowano w tej materii bardzo skuteczne i wręcz genialnie proste rozwiązanie.
Odwodnienia liniowe – jak to działa?
Żeby wyjaśnić sposób funkcjonowania systemu odwodnień, wystarczy odwołać się do zagadnienia kanalizacji. Odwodnienia o których mowa, to nic innego jak specjalne elementy budowlane, które umieszcza się tuż pod powierzchnią gruntu. Ta liniowość, którą mają w nazwie, to określenie opisujące ich kształt. Są to rzeczywiście wąskie i długie korytka, wyżłobione w jakimś materiale budowlanym:
- betonie
- syntetycznym tworzywie sztucznym
Do tych liniowych kanałów woda trafia już bezpośrednio – są one nakryte jedynie kratką, by poruszanie się po chodniku czy placu wciąż było możliwe. Właśnie te kratki są niezawodnym sygnałem tego, że w danym miejscu zastosowano system odwodnień liniowych, żeby pozbyć się nadmiaru wody deszczowej.
Dobre odwodnienia liniowe mogą bardzo skutecznie rozwiązać wiele problemów, na jakie napotykają użytkownicy brukowanych uliczek czy placów. Ale przy okazji mogą przydać się także w innych celach: w zależności od tego jak skonstruuje się system odwodnień i gdzie pokieruje się płynącą wodę, można albo się z nią pożegnać albo jedynie odłożyć w czasie skorzystanie z jej dobroczynnej obecności. Deszczówka, choć kłopotliwa i raczej zbędna na miejskim chodniku, jest bardzo mile widziana przez przydomowe obszary zielone. Każdy kto dba o własny ogródek, wie że trzeba stale martwić się o to, skąd i w jakich ilościach zdobędzie się wodę, niezbędną do podlewania rosnącej tam trawy czy roślin. Wystarczy wodę zbieraną przez odwodnienia liniowe w okolicy podjazdu czy chodnika skierować do zbiornika retencyjnego, żeby zyskać zapas wody deszczowej, nadającej się świetnie do dbania o ogród.
Właśnie z uwagi na to, że odwodnienia liniowe można wykorzystać w tak wielu różnych miejscach i okolicznościach, producenci proponują swoim klientom bardzo zróżnicowaną ofertę takich elementów. Jak już wspomniano, wszystkie dostępne na rynku konsumenckim odwodnienia można podzielić przede wszystkim pod kątem tego, z jakich materiałów zostały stworzone – ale w ramach tych poszczególnych kategorii można wybierać jeszcze precyzyjniej, wskazując między innymi elementy o konkretnych wymiarach. Zaglądając do rzetelnie opracowanej oferty, przedstawionej na przykład w witrynie internetowej, można zacząć planować skorzystanie z takiego rozwiązania.