czy oplaca sie kupic mieszkanie w kaminicy

Mieszkańcy dużych metropolii, którzy chcą mieszkać w centrach miast, coraz częściej zamiast nowoczesnych wieżowców wybierają kamienice. Te zabytkowe budynki od początku obecnego stulecia przeżywają swoją drugą młodość. Zrewitalizowane i wyremontowane zmieniają swój wygląd oraz zyskują nowoczesne rozwiązania technologiczne. Stają się przez to wygodnymi i ekskluzywnymi nieruchomościami. Czy jednak mieszkanie w kamienicy zawsze jest dobrym wyborem? Sprawdźcie sami.

Liczy się lokalizacja

Jedna z ważniejszych elementów przy zakupie mieszkania jest lokalizacja nieruchomości. Przyszli właściciele chcą, aby nieruchomość znajdowała się blisko ciągów komunikacyjnych oraz zaplecza usługowe i rozrywkowego. Ważny jest także dostęp do zielonych terenów rekrutacyjnych. Podobne kryteria mają osoby, które kupują mieszkania na inwestycje. Tutaj lokalizacja ma kluczowe znaczenie, bowiem mieszkania oferowane są zazwyczaj na rynku najmu krótkoterminowego. Oznacza to, że muszą znaleźć się blisko głównych atrakcji (a więc w centrum miasta), a także w niedalekiej odległości od dworca i lotniska. Wszystkie te kryteria spełniają mieszkania w kamienicach.

Liczy się klimat

Mieszkanie w kamienicy to nie tylko dobry adres, ale także i niecodzienny klimat. Grube mury, zabytkowe detale, wysokie pomieszczenia – to główne cechy kamienicznych mieszkań. Warto jeszcze dodać, że zazwyczaj tego typu lokale są o wiele większe niż w blokach z wielkiej płyty. Te elementy bardzo często łączone są z nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak windy czy udogodnienia inteligentnego domu. Za takie połączenia odpowiadają firmy specjalizujące się w remontach zabytkowych kamienic. Poddają oni rewitalizacji zabytkowe budynki, a następnie odsprzedają mieszkania z zyskiem.

Mieszkanie w kamienicy? Tak, ale z ograniczeniami

Zakup mieszkania w zabytkowej kamienicy, szczególnie tej odnowionej jest postrzegany jako dobra i lukratywna inwestycja. Niestety ma też swoje minus. Pierwszymi z nich są ograniczenia co do aranżacji wnętrz. Zabytkowe nieruchomości bardzo często są objęte ochroną konserwatorką. A więc nie ma mowy o swobodnym wyburzaniu ścian czy dużych przeróbkach. Na takie prace remontowe musi się zgodzić miejski konserwator zabytków, a uzyskanie takiej zgody jest trudne i czasochłonne.

czy warto kupic mieszkanie w kaminicy

Kolejnym minusem kamienicy jest także ogrzewanie. Większość z nich nie jest podłączona do miejskiej sieci grzewczej. Oznacza to, że znajdują się w nich przy budynkowe kotłownie np. na prąd czy gaz. Znacznie podwyższa to koszty utrzymania mieszkania w kamienicy.

Trzeba też pamiętać, że mieszkania w kamienicach to zazwyczaj lokale położone w centrum miasta. Ich okolica chociaż atrakcyjna, jest bardzo głośna. Mieszkańcy muszą liczyć się z obecnością turystów, okolicznikowymi imprezami czy ograniczeniami dot. strefy parkowania.

Mieszkanie w kamienicy do remontu

Na rynku często pojawiają się również oferty zakupu mieszkania w kamienicy do remontu. Tutaj jednak inwestycja może nie być tak lukratywna, jak w przypadku mieszkania w kamienicy po remoncie. Nie dość, że samodzielny remont lokalu będzie podlegał wielu uwarunkowaniem ze strony konserwatora, to jeszcze problemem może być ogólny stan budynku. Wiele kamienic przez lata było nieremontowanych i konserwowanych. Problemami, z jakimi można się spotkać są: przeciekający dach, stare instalacje, pleśń i grzyb, a także nieciekawe sąsiedztwo.

Ile kosztuje mieszkanie w kamienicy?

Ceny mieszkań w kamienicach tak jak i innych nieruchomości mieszkalnych są bardzo zróżnicowane. Lokale do remontu niekiedy można kupić za przysłowiowe grosze. Mieszkania w wyremontowanych kamienicach to jednak już spory wydatek, który należy liczyć w tysiącach za m2. W większych miastach takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Poznań ceny mieszkań w kamienicach osiągają nawet 20 tysięcy za m2. Można znaleźć też takie, które a po 7-8 ts. Za m2. Wszystko zależy od lokalizacji, prestiżu, zakresu remontu czy piętra, na którym położone jest mieszkanie.

Zarówno zalety, jak i wady mieszkań w kamienicach decydują o tym, dla kogo przeznaczone są tego typu nieruchomości. Ich urok, choć nie odparty nie urzeka każdego, wielu też, chociaż chciałoby mieszkać w centrum miasta zwyczajnie na to nie stać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here