deszczownica

Deszczownica do wanny lub deszczownice prysznicowe, to bardzo chętnie wybierane przez Polaków w ostatnich latach rozwiązania podczas remontów starej łazienki lub projektowania nowej, w mieszkaniu lub domu. Jest to rozwiązanie przede wszystkim uniwersalne, gdyż deszczownica może być stosowana zarówno w kabinie prysznicowej, jak również w wannie. W poniższym artykule dowiesz się na jakie aspekty zwrócić uwagę kupując deszczownicę do łazienki, w jaki sposób działa deszczownica, jakie rodzaje deszczownic możesz spotkać w sklepach i czym się różnią oraz jakie są najważniejsze różnice między deszczownicą do wanny a deszczownicą do prysznica. Zapraszamy do lektury!

  1. Na co zwrócić uwagę kupując deszczownice?
  2. Deszczownica – działanie
  3. Dostępne rodzaje deszczownic?
  4. Czym różni się deszczownica do wanny od tej do prysznica?

Popularne deszczownice prysznicowe mają wiele zalet, dzięki czemu bardzo chętnie stawiamy na nie urządzając naszą łazienkę i dobierając poszczególne elementy. Dzięki lekturze niniejszego artykułu, wybór odpowiedniego rozwiązania będzie dla Ciebie o wiele łatwiejszy.

Na co zwrócić uwagę kupując deszczownicę?

W sklepach napotkać można na różne deszczownice. Jednym z ważniejszych wyróżników, o którym trzeba wiedzieć to rodzaj systemu – może być natynkowy lub podtynkowy. Deszczownice mają różne wielkości i kształty.  Dobrze aby wybrana przez nas deszczownica współgrała z wanną lub kabiną prysznicową i ogólnym wystrojem łazienki. Duże pole do popisy mają ci, którzy zdecydowali się na kabinę prysznicową, gdyż w tym przypadku istnieje wiele opcji na deszczownice łazienkowe. Jeśli mamy wannę, to warto zainwestować w zasłonę lub parawan, który umożliwi nam korzystanie z deszczownicy nie zachlapując podłogi. Deszczownica nie powinna być kupowana zamiast baterii prysznicowej. Deszczownice łazienkowe najlepiej kupować razem z baterią prysznicową. Deszczownice montujemy na ścianie lub jeśli mamy taką koncepcję i możliwości techniczne – na suficie. Deszczownice występują w różnych wersjach w zależności od materiału, warto stawiać na deszczownice prysznicowe z mosiądzu, gdyż na pewno sprawdzą się lepiej w perspektywie długoterminowej niż te z tworzyw sztucznych. Ciekawym rozwiązaniem są deszczownice z termostatem lub/i systemem zapobiegającym osadzaniu się kamienia.

Deszczownica – działanie

Deszczownice łazienkowe działają w bardzo prosty sposób. Powierzchnia deszczownicy (na ogół w kwadratowej formie) jest na tyle duża, że spadająca na ciało woda przypomina deszcz i skrapla całe ciało. Istnieją różne rodzaje deszczownicy, w zależności m.in. od rodzaju montażu, ale cel jest jeden – rozpraszanie strumienia wody, który w delikatny sposób pada na całe ciało, co zapewnia duży komfort i wygodę codziennej pielęgnacji, a także działa relaksująco. Komfortowe korzystanie z deszczownicy łazienkowej przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niewielkiego zużycia zapewni nam wybór urządzenia z klasą A – będzie to poniżej 15 l na minutę użytkowania.

Dostępne rodzaje deszczownic?

Wyróżniamy pięć podstawowych rodzajów deszczownic do łazienki. Są to: deszczownica podtynkowa, deszczownica prysznicowa, deszczownica sufitowa, deszczownica natynkowa oraz deszczownica kaskadowa. Deszczownicę podtynkową montujemy na podtynkowym stelażu, dzięki czemu oszczędzamy miejsce w łazience. Należy to oczywiście zaplanować przed remontem łazienki. Standardowa deszczownica prysznicowa montowana jest zamiast słuchawki prysznicowej co wymaga jedynie przykręcenia węża doprowadzającego strumień wody. Jak nietrudno się domyślić, jest to proste i tanie rozwiązanie. Deszczownica sufitowa, jak sama nazwa wskazuje mocowana jest do sufitu za pomocą odpowiedniego uchwytu. Jest to komfortowe rozwiązanie, jednak musimy pamiętać o tym by woda nie zachlapywała nam łazienki. Kolejny rodzaj to deszczownica natynkowa, która najczęściej połączona jest z baterią prysznicową. Ostatni rodzaj to deszczownica kaskadowa, która może pełnić standardową funkcję deszczownicy, ale może również tworzyć strumień wody podobny do wodospadu, dzięki dużej wylewce kaskadowej. Wybór odpowiedniej deszczownicy uwarunkowany jest przestrzenią jaką mamy w łazience, stylem jej wystroju oraz możliwościami technicznymi. Warto również pamiętać o tym, że deszczownice mogą mieć różne kształty i rozmiary, najczęściej są okrągłe lub kwadratowe, czasem prostokątne.

Czym różni się deszczownica do wanny od tej do prysznica?

Kabina prysznicowa stanowi zabudowaną konstrukcje w związku z czym idealnie nadaje się do montażu i użytkowania deszczownicy prysznicowej. Deszczownica do wanny ma jednak to ograniczenie, że nawet po zastosowaniu odgrodzenia w postaci parawanu lub zasłony, nie gwarantuje to całkowitej szczelności, w związku z czym część wody może znaleźć się na podłodze. W przypadku deszczownicy do wanny na pewno musimy zwrócić uwagę na to aby nie była ona zbyt duża, dzięki czemu unikniemy szerokiego strumienia wody, bez uszczerbku dla komfortu naszej pielęgnacji.

Życzymy udanych zakupów i mamy nadzieję, ze nasz poradnik okazał się pomocny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here