Początkującym trudno sobie wyobrazić, jak wybrane materiały będą wyglądały razem: kolor ścian może okazać się ciemniejszy niż wyglądał na próbniku, a kolorowy kwiatowy ornament na kafelkowym obramowaniu po ułożeniu może doprowadzić Cię do szału. Projektantka wnętrz Magda Knappe opowiada o tym, jak nauczyć się dobierać materiały jak profesjonalista.
Tak więc przed Tobą stoi mieszkanie lub dom, które planujesz wyremontować lub urządzić. Są szanse, że masz podstawową wiedzę na temat ulubionych i nielubianych kolorów. Prawdopodobnie oglądałeś już przykłady nowoczesnych wnętrz w czasopismach i na stronach internetowych, i już wiesz, że, na przykład, nie chcesz w swoim wnętrzu widzieć mnóstwo szkła i metalu lub surowości cegły a chcesz więcej drewna i tekstyliów lub odwrotnie. Aby zastosować odpowiednią kolorystykę, dobrze jest najpierw rozważyć umiejscowienie mieszkania/domu względem stron świata.
Strony świata
Przestronne pokoje z wysokimi sufitami, okna wychodzące na południe lub południowy wschód pozwalają podjąć najbardziej odważne decyzje: ciemne ściany, podłogi, a nawet sufit. W takich wnętrzach, można również zastosować jaskrawe kolory i skomplikowane wzory. Możesz także użyć ciekawych form architektonicznych i kolorowych tekstyliów. Jeśli okna wychodzą na stronę północną a dodatkowo pomieszczenie jest małe i niezbyt wysokie, lepiej wybrać jasne kolory do dekoracji pomieszczenia. Możesz sztucznie stworzyć cieplejszy nastrój – drewno doskonale Ci w tym pomoże.
Kolorystyka pokoju
W małych salonach lub w kuchni na ściany lepiej wybrać jasne odcienie zimnych lub ciepłych kolorów. Możesz użyć materiałów o wyraźnej fakturze – postarzanej deski na podłodze, tapety z małym wzorem lub tynku lub farby strukturalnej. Generalnie w małych pomieszczeniach akcent kolorystyczny najlepiej zastosować na podłodze, ponieważ neutralne i jasne ściany optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli Twój wybór padł na ściany i chcesz, aby przyciągnęły uwagę, użyj dla równowagi delikatniejszego wzoru na podłodze.
Zobacz również artykuł kolory do salonu.
Przewodnik po kombinacjach
Przy wyborze materiałów podłogowych i ściennych ważne jest, aby współgrały ze sobą. Jeśli chcesz zaakcentować podłogę, nie musisz wcale wybierać ciemnych odcieni kolorów. W tym celu można zastosować różne szerokości deski lub oryginalny kształt płytek, zastosować ciekawy układ (np. układanie desek w jodełkę francuską lub zwykłą). W wariancie z płytkami możesz połączyć powierzchnie matowe i błyszczące, układać wzory o różnych kolorach i kształtach. Przy tych technikach ważne jest, aby nie przeciążać wzorem pomieszczenia. Lepiej wybrać jeden odcień farby lub mały, nie kontrastowy wzór na tapecie.
Sekret ekskluzywnych wnętrz polega na tym, że przy ich tworzeniu autorzy ograniczyli się w doborze materiałów wykończeniowych, nie starając się zastosować „wszystkich najlepszych naraz”. Im mniej kombinacji i opcji, tym lepiej. I jeszcze jeden ważny niuans: jeśli jeden z wybranych materiałów ma delikatną fakturę i jasny odcień, reszta powinna go uzupełniać, a nie przytłoczyć.
Zobacz również stronę projektanta https://mkdezere.eu/