Porównanie kotłów na zrębki i pellet

0
1052

Kotły na biomasę od pewnego czasu cieszą się stale rosnącą popularnością. Jeśli i Ty zdecydowałeś się na ten sposób ogrzewania domu, to z pewnością stajesz przed koniecznością wyboru pomiędzy kotłem na zrębki lub pellet. I właśnie tego zagadnienia dotyczy przygotowany przez nas artykuł. Omówimy w nim następujące zagadnienia:

  1. Czym charakteryzuje się kocioł na biomasę?
  2. Czym kierować się podczas wyboru kotła?

Te informacje na pewno okażą się dla Ciebie przydatne pod kątem wyboru optymalnego kotła do ogrzewania.

Czym charakteryzuje się kocioł na biomasę?

Dużą zaletą kotłów na biomasę jest ich automatyzacja. Urządzenie składa się przede wszystkim ze zbiornika na paliwo oraz elektrycznego zapłonu. Dodatkowo kocioł wyposażony jest w szereg funkcji, który zadaniem jest ułatwić jego obsługę. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie konkretnymi parametrami. Pełna charakterystyka każdego urządzenia podana jest w jego specyfikacji.

Wśród największych zalet kotłów na pellet i zrębki drzewne warto wymienić wygodę użytkowania oraz oszczędność czasu. Obsługa kotła nie wymaga zbyt wielkiego zaangażowania. Jednorazowy załadunek kotła na biomasę zapewnia jego nieprzerwane funkcjonowanie przez kilka dni. Specjalne systemy magazynowania pozwalają nawet zabezpieczyć ilość paliwa potrzebną na cały okres grzewczy.

Oprócz większego komfortu użytkowania, kotły na biomasę zapewniają także obniżony poziom emisji szkodliwych związków do atmosfery. Każdy kocioł na paliwo stałe musi spełniać rygorystyczne normy obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku.

Czym kierować się podczas wyboru kotła?

Czas teraz na szersze omówienie kwestii związanej z wyborem pomiędzy kotłem na zrębki i pellet. Pierwszym kryterium wyboru musi być dokładna analiza dostępności tych dwóch rodzajów paliwa na Twoim lokalnym rynku. Pellet jest sprzedawany na terenie całego kraju. Jeśli chodzi o zrębki, to najlepiej szukać ich w ofertach tartaków, nadleśnictw oraz zakładach, które specjalizują się w obróbce drewna. Dlaczego nie warto zamawiać zrębki z innych rejonów kraju? Przede wszystkim ze względu na dużą gęstość nasypową tego surowca, który znacznie podnosi koszty transportu. Może się zatem okazać, że zamówienie zrębki z drugiego końca Polski będzie dla Ciebie zupełnie nieopłacalne.

Zwróć także uwagę na kwestię magazynowania paliwa. W większości przypadków pellet jest sprzedawany w workach o wadze 15 kg. Zrębki są dostarczane „luzem” albo w specjalnych „big-bagach”. Do magazynowania zrębki potrzeba ok. 3 razy więcej miejsca. W zależności od wielkości kotłowni może to stanowić nie lada problem. Dlatego jednym z kryteriów wyboru rodzaju kotła jest także wielkość pomieszczenia, w którym będzie składowane paliwo.

Kolejnym kryterium wyboru powinna być dla Ciebie sama obsługa kotła. W przypadku obu omawianych urządzeń jest ona zbliżona. Kotły na zrębki wymagają większej pracy podczas załadunku oraz generują nieco wyższe koszty eksploatacji.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można stwierdzić, że kotły na pellet sprawdzą się w budynkach mieszkalnych. Wynika to z faktu, że jest tam mniej miejsca na sam kocioł oraz składowany opał. W większych budynkach lub zakładach lepszym rozwiązaniem będzie montaż kotła na zrębkę. To pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji.

Więcej informacji dotyczących kotłów na biomasę możesz uzyskać odwiedzając stronę cichewicz.pl. Znajduje się tam nie tylko szeroka oferta kotłów, ale także szczegółowa charakterystyka i specyfikacja każdego urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here