Działającym na tej samej zasadzie, ale z innymi parametrami co winda osobowa, jest typ towarowy dźwigów. To maszyny o większych gabarytach i o wiele pojemniejszej masie udźwigu, która pozwala na transportowanie ogromnych towarów o dużej wadze. Takie urządzenia mają szerokie zastosowanie głównie w przemyśle. Spotkać je można też coraz częściej w hurtowniach, magazynach, sortowniach i stacjach przeładunkowych.
Transport ciężkich gabarytów
Są niezbędne do pomocy w transporcie wielkogabarytowych towarów, w tym palet ważących nierzadko po kilkaset kilogramów. Dźwigi hydrauliczne od http://www.lift.pl/dzwigi/dzwigi-hydrauliczne mają powszechne zastosowanie także do transportu kontenerów różnego typu i z różną zawartością, a ich ogólny udźwig może sięgać nawet kilkunastu ton. Specyficznym rodzaje windy towarowej są windy hotelarskie używane do transportu posiłków między kuchnią a poszczególnymi piętrami. To jedyny typ dźwigu towarowego, który ma niewielkie rozmiary i bardzo mały udźwig.
Konieczna duża wydajność
Ponieważ zarówno w magazynach, jak i sortowniach praca trwa dwadzieścia cztery godziny na dobę, instalowane w takich miejscach dźwigi towarowe muszą cechować się olbrzymią wydajnością. Często działają po prostu non stop i transportują duże gabaryty przez cały dzień, co jest sporym obciążeniem dla całego mechanizmu. Stąd konieczność ich dużej wydajności, która pozwoli zaspokoić potrzeby firmy, ale i równie wielkiej wytrzymałości. Windy towarowe muszą być maksymalnie bezawaryjne, a ich serwis powinien odbywać się szybko i płynnie, aby nie opóźniać produkcji i transportu towarów.
Zabezpieczenia towarów w transporcie
O ile w windach osobowych mamy do czynienia z kabiną zabezpieczającą podróżnych w czasie jazdy, o tyle dźwigi towarowe jej nie posiadają. Dysponują za to albo koszami, albo zamykanymi klatkami, które mają za zadanie chronić ładunek w czasie przewozu i zapewniać bezpieczeństwo transportującej go osobie. Niektóre windy wyposażone mogą być też w dodatkowe pasy lub zabezpieczenia podłogowe do blokowania kół np. wózków widłowych albo palet i kontenerów mobilnych, aby nie poruszały się w transporcie.