Okna balkonowe – kilka porad w kwestii doboru zasłon

Balkon to ważne pomieszczenie w wielu domach i mieszkaniach. Może służyć jako miejsce odpoczynku na wygodnym hamaku, w otoczeniu zieleni, jak również pełnić funkcje praktyczne – jako mały ogródek, suszarnia na pranie lub przechowalnia na rower. Niezależnie od sposobu zagospodarowania i pełnionych przezeń funkcji, balkon służy także jako źródło oświetlenia, zapewniające dostęp do naturalnego światła słonecznego. Z tego powodu, dobór odpowiedniego systemu osłonowego na okna balkonowe może być nie lada wyzwaniem, w którym należy uwzględnić szereg czynników praktycznych i estetycznych.

Instalacje osłonowe na okna balkonowe

Zazwyczaj, drzwi balkonowe mają formę podłużnych okien, uzupełnionych o standardowe okna pokojowe. Zapewnia to wysoki poziom nasłonecznienia wewnątrz pomieszczenia, niezależnie od pory roku oraz pozwala na dokładne wietrzenie pokoju. Jeśli balkon jest przedłużeniem naszej sypialni, wówczas pojawia się potrzeba prywatności; balkon nie powinien bowiem umożliwiać osobom przechodzącym obok budynku zaglądanie do jego środka. 

Warto także zwrócić uwagę, że dekoracji okien dokonujemy zwykle pod koniec procesu wystroju wnętrz. Z tego powodu w wybrany system osłonowy na okna balkonowe warto zaopatrzyć się dopiero na samym końcu urządzania mieszkania, gdy wszystkie pomieszczenia są już niemal gotowe do wprowadzenia się. Zdecydowanie łatwiej będzie nam dopasować kilka modeli zasłon lub rolet do ścian niż na odwrót.

Wśród najczęściej stosowanych instalacji osłonowych na okna balkonowe znajdują się rolety elektryczne, plisy, żaluzje oraz tkaniny – takie jak zasłony lub firany. W wyborze konkretnej instalacji należy uwzględnić przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszym jest docelowy poziom nasłonecznienia, który pragniemy uzyskać w danym pomieszczeniu. Wziąwszy pod uwagę, że sypialnia nie jest miejscem, w którym spędzamy większość dnia, możemy zdecydować się na całkowitą osłonę okna, w postaci rolet czy zasłon. Drugim ważnym czynnikiem jest potrzeba prywatności. Aby stworzyć pełną osłonę uniemożliwiającą wścibskim przechodniom lub sąsiadom zaglądanie do naszej sypialni, warto przesłonić okno balkonowe ciemną roletą bądź grubą zasłoną.

Wyjątkową popularnością cieszą się obecnie zasłony balkonowe, dostępne w wielu różnorodnych i estetycznych wariantach. Pozwalają nie tylko na odseparowanie sypialni od niechcianych spojrzeń; chronią także przed nadmiernym naświetleniem i niechcianymi skutkami silnych przeciągów. Zasłony balkonowe instalowane są zawsze od wewnątrz. Mają postać tradycyjnych karniszy, montowanych w ścianie nad obudową okna, na które naciągana jest zasłona lub firana. Stosuje się także listwy z przesuwanymi żabkami albo haczykami, a także elektrycznie przesuwane taśmy, podtrzymujące tkaninę.

Jeśli okno twojej sypialni prowadzi na balkon będący małym ogródkiem pełnym kwiatów i zieleni, warto zastanowić się nad wyborem osłon wykonanej z materiałów naturalnych – na przykład łodyg bambusa. Zaletą tego typu osłon jest ich naturalna wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz odporność na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych. Ponadto, łodygi bambusa są odporne na wpływ warunków atmosferycznych, takich wilgoć i wysoka temperatura. Dzięki temu świetnie sprawdzają się latem, zwłaszcza w okresie upałów. Osłony bambusowe dostępne są w dwóch wersjach: podłużnych pędów ułożonych jeden obok drugiego lub w formie długich pasków siekanego bambusa.

Gdzie kupić osłony balkonowe?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem osłon balkonowych, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego magdalena24.pl, specjalizującego się w dekoracji i wystroju okien. Wśród dostępnych produktów znajdują się między innymi rolety, plisy, zasłony, firany i żaluzje; w tym także zasłony na metry  oraz w gotowych, standardowych rozmiarach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here