Odwrócona osmoza, czyli hiperfiltracja – gdzie znajduje zastosowanie?

0
363

Jedną z najskuteczniejszych, powszechnie stosowanych metod filtracji wody jest odwrócona osmoza. Polega ona na niemal całkowitym oddzieleniu cząsteczek wody od rozpuszczonych w niej zanieczyszczeń. Efektem jest niemal perfekcyjnie zdezynfekowana woda. W naszym artykule odpowiadamy na pytanie, gdzie sprawdza się tego typu filtracja?

W skrócie – na czym polega odwrócona osmoza?

W procesie odwróconej osmozy, woda przepuszczana jest przez specjalną membranę, przez którą przedostają się wyłącznie cząsteczki wody, a zatrzymywane są inne cząsteczki, np. drobnoustroje czy związki chemiczne lub metale ciężkie. Woda jest przepychana przez membranę pod ciśnieniem. Wykorzystuje tym samym tzw. prądy krzyżowe, dzięki czemu membrana nie ulega zatkaniu. Ciecz pozostająca przed membraną przepływa w taki sposób, że cząstki pozostające w membranie są wypłukiwane. Skuteczność oczyszczania wody metodą odwróconej osmozy jest bardzo wysoka, szacowana nawet na 99%.

Po co aż tak czysta woda? Zastosowanie praktyczne odwróconej osmozy.

Choć może się wydawać, że skoro woda wodociągowa spełnia kryteria, pozwalające uznać ją za zdatną do picia, dodatkowa filtracja wody nie jest konieczna. W wielu zastosowaniach przemysłowych https://proekojp.pl/produkty/odwrocona-osmoza-w-zastosowaniu-przemyslowym/ użycie wody wolnej od metali ciężki, związków chemicznych – w tym pestycydów, związków hormonalnych czy antybiotyków jest niezbędne.

Woda całkowicie czysta jest bazą produkcyjną w przemyśle spożywczym czy browarniczym. Może zostać uzupełniona o niezbędne dla organizmu człowieka minerały (np. wapń czy magnez), jednocześnie pozostając wolna od wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń. Odwrócona osmoza znajduje zastosowanie także przy produkcji lakierów, przy obróbce skór czy tworzeniu różnego rodzaju środków chemicznych, gdzie konieczna jest powtarzalność produkcyjna, a więc użycie wody o wciąż takiej samej jakości.

Przemysłowe zastosowanie odwróconej osmozy

Przemysłowe systemy odwróconej osmozy są powszechnie stosowane w zakładach medycznych, szpitalach, firmach produkujących leki czy tekstylia, a także elektronikę. Stosują ją także oczyszczalnie ścieków, np. w celu odzyskiwania metali czy odsalania wody.

W przemyśle produkcyjnym niezwiązanym z branżą spożywczą, odwróconą osmozę wykorzystuje się często w celu zapobiegania korozji maszyn i urządzeń. Woda pozbawiona składników mineralnych nie generuje niepożądanych złogów rdzy. W niektórych gałęziach przemysłu, systemy odwróconej osmozy wybierane są nie tylko ze względu na swoją najwyższą skuteczność filtracji, ale także ze względu na prostotę budowy systemu oraz łatwość konserwacji i utrzymania jego elementów w dobrym stanie technicznym. Systemy te są także stosunkowo łatwe w rozbudowie o kolejne membrany, co pozwala dodatkowo zwiększyć ich wydajność.

Systemy oczyszczonej osmozy oferowane są na rynku przez specjalistyczne firmy, takie jak Proeko. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie: https://proekojp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here