Kominki i piece – czyli jak podgrzać atmosferę

0
1173

Ogień palony w kominku ma niezwykłą moc, nie tylko ogrzewa nasze domy, ale przede wszystkim sprawia, że czujemy się przy nim niezwykle zrelaksowani i bezpieczni. Właśnie dla tej niezwykłej atmosfery wiele osób decyduje się na montaż kominka w swoim domu, jako jedyne lub alternatywne źródło ogrzewania. Co warto wiedzieć nim zdecydujemy się na kominek.

Kominek w domu

Decydując się na kominek musimy brać pod uwagę, że czeka nas nie tylko wybór wkładu kominowego, ale i pasującej obudowy kominka, ewentualnie możemy zamówić wykonanie odpowiedniej zabudowy. Wkłady kominkowe co do zasady występują w dwóch wariantach, z płaszczem wodnym lub bez. Właśnie te z płaszczem wodnym po odpowiednim podłączeniu i rozprowadzeniu mogą ogrzewać cały dom, i właśnie takie należy wybrać, jeżeli kominek ma być jedynym źródłem ogrzewania w naszym domu. Ponadto na rynku nadal można spotkać tak zwane kasety kominkowe. Jednak coraz mniej osób decyduje się na montaż kominka z otwartym paleniskiem, a właśnie taki wariant otrzymuje się z zastosowaniem kasety.

Alternatywą dla tradycyjnych kominków mogą być piece wolnostojące. Nie przypominają one starych piecy zamkniętych gdzieś w kotłowniach. To estetyczne urządzenia grzewcze, posiadające wkłady z żaroodporną szybą, przez którą można obserwować płonące drewno. Mogą być wykonane z żeliwa, emaliowanej stali, a nawet okładane ceramiką niczym tak popularne kiedyś piece kaflowe, ta różnorodność pozwala dopasować je niema do każdego wnętrza. Ich zaletą jest bardzo łatwy montaż i możliwość zaoszczędzenia odrobiny miejsca- takie piece często zajmują go o wiele mniej niż kominki. Jednak piece wolnostojące raczej nie występują w wersji z płaszczem wodnym, przez co raczej nie mogą stanowić jedynego źródła ogrzewania.

By było nie tylko ładnie, ale i ciepło

Zarówno kominek, jak i piec wolnostojący trzeba odpowiednio dopasować do kubatury pomieszczeń. Warto w tej kwestii poradzić się fachowców, takich jak np. w Manufakturze Kominków (https://manufaktura-kominkow.pl/). Tamtejsi doświadczeni fachowcy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą wybrać najlepszą opcje. W salonach tej małej polskiej firmy położonych w Koszalinie i Redzie można kupić wysokiej jakości piece i kominki takich firm jak JØTUL i Scan, a nawet zamówić usługi montażu i to również w zabudowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here