kacik jadalny w malej kuchni

Większość z nas mieszka w domach czy mieszkaniach, których powierzchnia nie daje możliwości na swobodną aranżację wnętrz. Część pomieszczeń musi być ze sobą połączone tak jak kuchnia z jadalnią. Wielofunkcyjne pomieszczenia sprawdzają się szczególnie w małych mieszkaniach. Jeżeli i Ty nie masz możliwości urządzania osobnej jadalni ze stołem z krzesłami, zobacz jak kreatywnie zaaranżować kącik jadalny.

Kuchnia z jadalnią to popularne połączenie. W małych kuchniach jednak wstawienie dużego stołu i krześle może być niemałym problemem. Na szczęście z pomocą przychodzą kreatywne rozwiązania aranżacyjne, pozwalające na wydzielenie kącika jadalnego nawet na najmniejszych przestrzeniach. To, gdzie zostanie urządzona strefa jadalna, należy uzależnić od wielkości oraz kształtu kuchennego pomieszczenie. Ustawiony w kuchni stolik z krzesłami nie może przeszkadzać w poruszaniu się ani  wykonywaniu codziennych czynności.

Kącik jadalny ze stolikiem

Najprostszym rozwiązaniem przy aranżowaniu kącika jadalnego jest postawienie tradycyjnego stołu z krzesłami. Można na niego wygospodarować miejsce na końcu ciągu roboczego (blatów kuchennych) lub pod oknem, na wprost wejścia. Jeżeli przestrzeń kuchni uniemożliwia postawienie tradycyjnego stołu jadalnego, warto zdecydować się na stolik rozkładany.

kuchnia z jadalnia jak ja zaaranzowac

Wybierając stół do kącika jadalnego, trzeba też pamiętać, że powinien on być praktycznym i komfortowym sprzętem, przy którym będzie dało się spożywać posiłki. Aby tak było, powinien mieć on co najmniej 60 cm  szerokości. Pozwala to wygodnie usunąć i położyć ręce na stole. Dobrze jest też zadbać o przestrzeń umożliwiająca swobodne odsunięcie krzesła od stołu i wstanie – specjaliści podpowiadają, że powinna ona wynosić 55 cm. Jeżeli nie dysponujesz tak dużą ilością wolnej przestrzeni lepiej zrezygnować ze stołu jadalnego i postawić na alternatywne rozwiązania.

Kącik jadalny w małej kuchni

W małych kuchniach za miejsce do zjedzenia może służyć połączenie blatu roboczego z niewielką półką, która stanowi jego przedłużenie. Kącik jadalny można umieści na końcu ciągu blatów roboczych. Warto zadbać o to, aby były tam płytsze szafki (lub w ogóle z nich zrezygnować), pozwoli to na wygodne trzymanie nóg. Blat roboczy służący za kącik jadalny powinien także posiadać odpowiednią wysokość. Najlepiej, jeżeli wynosi ona 80-85cm. Do tego typu barku kuchennego dobrze jest zastosować wysokie stołki.

Innym pomysłem jest zamontowanie podwieszanej półki na ścianie. Powinna ona być przykręcona na zawiasach i pod spodem mieć rozkładane nóżki lub podpórkę. Taki blat można szybko złożyć i rozłożyć. Świetnie sprawdzi się jako stół jadalny dla małej rodziny lub singli.

Kącik jadalny na parapecie

Jeżeli kuchnia posiada dostęp do okna, kącik jadalny można usytuować na parapecie. Poszerzając go, tworzy się miejsce do spożywania posiłków dla jednej lub dwóch osób. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wybrać składane krzesła kuchenne. Po zakończonym posiłku można je schować lub powiesić na naściennych hakach i tym samym zyskać nieco dodatkowych centymetrów.

jak zaaranzowac kacik jadalny

Meble kuchenne z kącikiem jadalnym

Część producentów mebli kuchennych w swojej ofercie posiada specjalne zabudowy wyposażone w wysuwane mini stoliki. Na co dzień ukryte są one w blatach roboczych i wyglądają jak zwykłe szuflady. Wysuwany blaty zaopatrzone są w kółka i prowadnice, które  pozwalają na wysunięcie stolika w porę posiłków. Wysuwany blat w małej kuchni może pełnić rolę nie tylko kącika jadalnego, ale i dodatkowej przestrzeni roboczej.

Kącik jadalny w kuchni otwartej

W kuchniach otwartych na salon kącik jadalny można potraktować jako swoistą granicę pomiędzy tymi dwoma strefami. Punkt graniczny może stanowić stolik, typowy barek kuchenny czy wyspa kuchenna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here