Jakie podłoże do akwarium wybrać?

0
2288

Piękne i okazałe akwarium to marzenie każdego akwarysty. Rozrośnięte rośliny, przejrzysta woda i piękne ryby to efekt przede wszystkim odpowiednio dobranego podłoża. W sklepach czy w internecie można natknąć się na wiele różnych rodzajów podłoży. Czym kierować się przy wyborze podłoża i jakie wybrać?

Czy podłoże do akwarium jest niezbędne?

Dobra jakość wody zależy od dwóch czynników: czystości oraz jej właściwości biologicznych i chemicznych. Czystość wody to przede wszystkim odpowiednia filtracja, natomiast prawidłowe właściwości biologiczno-chemiczne zależą od podłoża. To właśnie ono utrudnia rozwój bakterii gnilnych, zapewnia odpowiednią kwasowość i zasadowość wody oraz zmiękcza wodę. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje podłoża: podłoże do akwarium jałowe (inaczej żwirowe) oraz podłoże do akwarium gotowe (substrat). Dobry sklep akwarystyczny to połowa sukcesu przy zakupie podłoża do akwarium.

Podłoże jałowe

Sklep akwarystyczny w internecie to doskonały pomysł na rozpoczęcie poszukiwań idealnego podłoża. Odwiedzając witrynę sklepu akwarystycznego w internecie, nie tylko znajdziesz różne rodzaje produktu w atrakcyjnej cenie, ale odkryjesz wiele ciekawych informacji i porad dotyczących zarówno podłoża, jak i odpowiednich roślin i innych przydatnych rybkom „gadżetów”.

Czym jest podłoże jałowe? To po prostu żwir. Można nim wyściełać podłogę akwarium, ale trzeba zwrócić uwagę na jego granulację. Najlepiej, żeby mieściła się ona w przedziale od 2 do 10 milimetrów, wówczas rośliny akwariowe będą mogły się ukorzenić. Sklepy akwarystyczne w internecie zawierają zróżnicowaną ofertę żwirku do akwarium oraz porady dotyczące tego, jakie rośliny dobrać do odpowiedniego rodzaju żwiru.

Podłoże gotowe

Podłoże gotowe, czyli inaczej substrat, jest droższe od podłoża jałowego, jednakże można na nim ukorzenić praktycznie wszystkie rodzaje roślin. Substraty posiadają nie tylko doskonałą granulację, ale także sprzyjają wytworzeniu odpowiedniego biologiczno-chemicznego składu wody. Mogą też obniżać jej twardość oraz regulować poziom kwasowości i zasadowości.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na żwirek, czy substrat, pamiętaj o właściwym ułożeniu podłoża na dnie zbiornika. Najlepiej, aby podłoże przechylało się (miało spadek) w jednym kierunku. Zabieg ten nie tylko ułatwi sprzątanie akwarium, ale też zapewni jego odmulanie. Podłoże do akwarium powinno być układane w odpowiedniej kolejności. Na dnie powinny leżeć kamienie, na nie należy nasypać żwir lub substrat, a na wierzch położyć piasek.

Po co piasek i kamienie?

Piasek pełni funkcję estetyczną, jako część podłoża odpowiada za zakorzenienie się roślin oraz stanowi element naturalnego ekosystemu dla ryb. Kamienie natomiast pełnią funkcję kryjówki dla niektórych ryb. Warto pamiętać o tym, żeby nie były one za duże i za ostre. Podłoże do akwarium to bardzo istotny element całego zbiornika. Dobrze dobrane zapewni zakorzenienie i rozrost roślin, co znacząco wpłynie na estetykę i piękny wygląd całego akwarium. Warto zaopatrzyć się w poszczególne elementy podłoża w sklepie akwarystycznym w internecie, gdzie oprócz atrakcyjnych cen produktu znajdziesz wiele cennych wskazówek dotyczących wyboru akwarium, rybek, podłoża, filtrów i roślin oraz porad jak dbać zarówno o akwarium jak też pływające w nim zwierzęta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here