Dlaczego warto korzystać z usług kancelarii adwokackiej w Lublinie

W większości przypadków klienci kancelarii adwokackich mają swoje własne wyobrażenie na temat wysokości świadczenia na rzecz dziecka. Równie często zdarza się jednak, że ich przypuszczenia są dość odległe od orzeczenia sądu. Biorąc pod uwagę, że każdy człowiek znajduje się w innej sytuacji życiowej, sprawy w kwestii alimentów rozpatrywane są bardzo indywidualnie. Postaramy się przybliżyć trochę tę kwestię, a także wyjaśnić, na jakich zasadach obliczana jest wysokość alimentów.

Na czym polega obowiązek alimentacyjny i kiedy pojawia się konieczność jego ustalenia?

Podejrzewamy, że spora część z Was będzie zaskoczona tym, co teraz przeczyta, ale – alimenty, to nie tylko pieniądze! Zgadza się. Utarło się, że słowo to określa tylko i wyłącznie należności finansowe, które przysługują dziecku ze strony rodzica. Nie jest to jednak do końca prawda. W obowiązek alimentacyjny wchodzą również:

  • opieka
  • wychowanie
  • edukacja
  • spędzanie czasu z dzieckiem

Jeśli kwestie wychowawcze zostaną uznane, jako obowiązek alimentacyjny, wsparcie finansowe nie jest konieczne. W głównej mierze wygląda to tak, że jeden z rodziców mieszka z dzieckiem, a tym samym spędza nim większość czasu, drugi natomiast widuje się z dzieckiem znacznie rzadziej, aczkolwiek przekazuje dla niego ustalone środki finansowe.

Co jest brane pod uwagę podczas ustalania wysokości alimentów?

Pierwszym czynnikiem, mającym wpływ na wysokość opłat alimentacyjnych są wszystkie te rzeczy, które są niezbędne dziecku do prawidłowego rozwoju oraz wynikają z naturalnych potrzeb. W ramach tego czynnika wyróżnia się między innymi: koszty rozrywki, wyżywienia, edukacji, czy rozwoju talentów i zainteresować. Oczywiście nie oznacza to, że na barkach rodzica, obciążonego alimentami będzie spoczywało pełne pokrywanie tych kosztów. Wszystkie opłaty powinny być rozdzielane równomiernie.

Innym czynnikiem, który odgrywa znaczącą rolę w ustalaniu wysokości opłat, są możliwości zarobkowe zobowiązanego, określane na podstawie sytuacji życiowej, wykształcenia itp. Zdarza się, że przez poziom wykształcenia, czy inne kwestie, sąd może ustalić alimenty o wyższej wartości niż w wypadku brania pod uwagę faktycznych zarobków. Warto mieć świadomość, na jakich zasadach odbywa się ustalanie wysokości opłat alimentacyjnych, co da Ci z pewnością spore poczucie pewności podczas sprawy.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią adwokacką „Wieniawska Adwokaci”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here