Czy opłaca się być marynarzem

Aby zostać marynarzem, trzeba przede wszystkim zdobyć odpowiednie wykształcenie – nikt nie idzie na morze z przypadku. Praca ta wiąże się też z przebywaniem przez większą część roku na statku na pełnym morzu z dala od rodziny i przyjaciół i powszechnych rozrywek. Są to warunki niestandardowe, dlatego wymagają pewnej determinacji od osoby, która decyduje się pokonać przeszkody i zaciągnąć się na statek. W zamian marynarze otrzymują wysokie pensje, często przekraczające nawet kwoty dziesięciu tysięcy euro! Wynagrodzenie tego rzędu to niezła rekompensata dla marynarza, ale także łakomy kąsek dla urzędu skarbowego.

Podatek za pracę marynarzy jest więc relatywnie wysoki w stosunku do ich zarobków. Łatwo sobie wyobrazić, jakiego rzędu zwroty podatków otrzymują marynarze rozliczający się w dwóch państwach jednocześnie – w Polsce i w kraju, w którym faktycznie pracują. Podatki marynarskie są jednak bardzo trudne do pojęcia, szczególnie gdy się nie zna prawa podatkowego. Rozliczanie podatków marynarzy, to zatem raczej nie jest zadanie dla przeciętnego biura rachunkowego. Zająć się tym może kancelaria radcowska https://radcaprawny-trojmiasto.pl/, która orientuje się w aktualnych przepisach prawa podatkowego w Polsce i niektórych zagranicznych krajach. Znajomość prawa podatkowego obcego kraju to podstawa w przypadku kancelarii, która rozlicza podatki dla marynarzy. Wynika to stąd, że Polak pracujący na przykład dla firmy amerykańskiej, musi upewnić się, czy rozliczać się powinien z podatku tylko przed amerykańskim, czy również przed polskim urzędem skarbowym. Dobry radca prawny będzie potrafił właściwie zinterpretować przepisy prawa, aby wyliczyć marynarzowi odpowiednią kwotę podatku do zapłaty i stwierdzić, jaka jest należna kwota podatku do zwrotu.

Kłopotliwe może być też rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy – czy można do rozliczenia doliczyć ulgę na dziecko lub rozliczać się wspólnie z małżonka, która nie pracuje zawodowo i zajmuje się domem w Polsce? Tę i inne kwestie z pewnością rozwiąże dobry radca prawny, z którego usług należy skorzystać, jeśli pracuje się na morzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here