Antena DVB-T pokojowa i zewnętrzna

Antena DVB-T pokojowa to ten rodzaj anteny, który pozwala na bezproblemowy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Standardowo dzielą się one na te zewnętrznego typu oraz pokojowe. To właśnie o tych drugich opowiada nasz artykuł.

Naziemna telewizja cyfrowa, czyli?

Telewizja naziemna to ten rodzaj telewizji, który wykorzystuje przy emisji programów nadajniki położone na powierzchni Ziemi. Położone są one zwykle na wzniesieniach, aby ich sygnał mógł objąć sobą jak największy obszar. Do tej pory tego rodzaju telewizję nadawano wyłącznie w sposób analogowy. W ostatnich latach jednak, zarówno w Europie, jak i w Polsce, sygnał analogowy został ostatecznie wyłączony. W Polsce miało to miejsce w 2013 roku, a więc już 6 lat temu!

Do obioru nowego sygnału telewizyjnego, a więc właśnie naziemno-cyfrowego służą anteny DVB-T. Gdzie możemy je nabyć? Obecnie na rynku znajdziemy ogromny wybór tego rodzaju sprzętu. Jednym z wielu sklepów je oferujących jest Ihaa.pl. (Ich asortyment anten DVB-T pokojowych i innych znajdziecie w tym miejscu: ihaa.pl/anteny_dvbt). Aby jednak dobrze dobrać anteną musimy wiedzieć czym charakteryzują się ich rodzaje. Czytajcie o nich poniżej.

Rodzaje anteny DVB-T

Anteny DVB-T dzielą się na dwa podstawowe rodzaje, a więc na te pokojowe, wewnętrzne, oraz zewnętrzne.

Anteny DVB-T pokojowe najlepiej używać jest wtedy, gdy nasz dom znajduje się nie daleko od źródła sygnału, a więc nadajnika. Co prawda może się ona sprawdzić także przy większych odległościach, jednak w takim wypadku musimy liczyć się z tym, że bez silnego wzmacniacza się nie obejdzie. Czy w takim razie w ogóle się to opłaca? Wszystko zależy od ukształtowania terenu oraz tego, jaką drogę musi przebyć do nas sygnał. Jeśli będzie ono niekorzystne, nie pomoże nawet najsilniejszy na rynku wzmacniacz.

Dlatego też, w profesjonalnych sklepach znajdziemy drugi rodzaj anten typu DVB-T, a więc te zewnętrzne, które gwarantują dużo większy zasięg. Co prawda nie są one tak wygodne w obsłudze, jak wspomniane anteny pokojowe, gdyż często musimy wychodzić na zewnątrz by je poprawiać,  czy też regulować, ale cechuje je zdecydowanie większa skuteczność działania i odbioru sygnału telewizyjnego. W bardzo nielicznych przypadkach potrzebują one wzmacniaczy, co również sprawia, że do zakupionej raz anteny nie musimy już dopłacać. Dzięki zewnętrznym antenom możemy odbierać sygnał z odległości nawet ponad stu kilometrów, co naprawdę robi wrażenie!

Zestawy, czy osobne części?

Wiele osób przed kupnem odpowiedniej anteny rozważa, by nabyć od razu cały zestaw. Jest to z pewnością rozwiązanie niezwykle wygodne, a także zdecydowanie tańsze, o ile nie zależy nam na własnej personalizacji. Bardzo często elementy kupowane osobno dają bardziej pożądany przez nas efekt transmisyjny, niż te kupowane w zestawie. Wszystko jednak zależy od jakoś proponowanych zestawów. Najważniejsze by mogły one dobrze służyć nam przez długi czas bez usterek i z sygnałem jak najlepszej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here