Na czym polega współpraca z biurem nieruchomości?

Zakup lub sprzedaż mieszkania to skomplikowana procedura. Jeśli decydujemy się na przeprowadzenie jej samodzielnie, możemy natknąć się na wiele trudności, chociażby natury prawnej. Już samo znalezienie nieruchomości może być problematyczne, zwłaszcza dla osób, które po prostu nie znają się na zagadnieniach technicznych. Nie dziwi więc, że swoje kroki kierujemy wtedy do agencji nieruchomości. Na czym polega taka współpraca?

Podstawowe zadanie – poszukiwanie nieruchomości lub nabywców

W zależności od naszego celu (kupna lub sprzedaży nieruchomości) usługi biura nieruchomości wyglądają nieco inaczej. Jeśli chcemy kupić mieszkanie, doradcy będą wyszukiwać dla nas oferty zgodne z naszymi preferencjami. W znaczący sposób oszczędzamy wtedy na czasie – nie musimy przekopywać się przez stosy ogłoszeń. Pośrednik przejrzy je za nas i wybierze tylko takie, które będą odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Inaczej wygląda współpraca w sytuacji, kiedy chcemy sprzedać mieszkanie. Na ogół podpisujemy wtedy umowę z danym biurem nieruchomości, w której określamy prowizję, jaką zapłacimy, jeśli uda się sprzedać daną nieruchomość. Otrzymujemy wtedy kompleksowe wsparcie. Pracownicy agencji nieruchomości przyjadą do naszego mieszkania, zrobią profesjonalne (zachęcające do zakupu) zdjęcia, przygotują ofertę i ogłoszenia, będą w naszym imieniu odpowiadać na telefony osób zainteresowanych kupnem . W razie konieczności oprowadzą potencjalnych nabywców po naszej nieruchomości. Można zatem powiedzieć, że cały proces sprzedaży mieszkania przejmują za nas pośrednicy zatrudnionego biura.

Doradztwo prawne i załatwianie formalności

Jedną z największych zalet przy zawieraniu transakcji kupna lub sprzedaży nieruchomości w profesjonalnym biurze jest pomoc przy załatwieniu niezbędnych formalności. Mieszkanie, dom lub inny budynek to mienie sporej wartości. Nie dziwi więc, że transakcje ich kupna czy sprzedaży regulowane są prawem, by nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Np. kupując mieszkanie z rynku wtórnego, będziemy musieli zapłacić np. podatek od czynności cywilnoprawnych. Każdy kupujący będzie też zmuszony do znalezienia notariusza, który sporządzi umowę ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania. Konieczna będzie też m.in. wizyta w urzędzie skarbowym. Dzięki współpracy z agencją nieruchomości możemy liczyć na pomoc i doradztwo przy spełnianiu wszystkich obowiązków formalno-prawnych.

Pomoc przy uzyskaniu kredytu

Jedną z najpopularniejszych form sfinansowania zakupu nowego mieszkania jest kredyt. Profesjonalne biura nieruchomości, take jak agencja Sverum z Częstochowy (http://sverum.pl/) pomagają przejść przez cały proces jego uzyskania, mogą również wesprzeć nas przy negocjowaniu korzystniejszych warunków zobowiązania. Doradcy (często z wykształceniem prawniczym) dokładnie sprawdzą zapisy umowy i pozwolą uniknąć pułapek.

Jak widać, współpraca z agencją nieruchomości odbywa się dzisiaj na wielu polach. To już nie tylko poszukiwanie lokalu lub zastępowanie nas w procesie jego sprzedaży. To również profesjonalne doradztwo (w tym prawne), a także pomoc przy załatwianiu wszelkich spraw w urzędach czy banku. Współpraca taka oszczędza nas czas, pozwala uniknąć oszustwa i przeprowadzić transakcję zgodną z wymogami prawa.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here