Jak pielęgnować stoły drewniane? Praktyczne porady

Drewno cieszy się ogromną popularnością, gdyż jest naturalnym i szlachetnym materiałem. Meble do domu czy na ogród, blaty kuchenne czy schody często wybieramy właśnie z tego tworzywa.

Klasycznie i nowocześnie

Drewniane meble od wielu lat cieszą się powodzeniem w wyposażeniu wnętrz. Wyróżnia je wyjątkowa trwałość i funkcjonalność, ale przede wszystkim urzekają swoim pięknem i ciepłem. Aby szafy, stoły, łóżka czy blaty drewniane zachowały swój urok jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Pielęgnacja i renowacja stołu nie jest trudna, ale wymaga regularności. Dzięki odpowiednim zabiegom nawet stary stół czy krzesła kupione na aukcji lub targu staroci można szybko odnowić. Sprawdź, jak dbać o drewno, aby blat drewniany czy meble służyły i zachwycały przez wiele lat.

Środki do pielęgnacji drewna

Aby jak najlepiej zadbać o blat drewniany, szafę, komodę itd. wybieramy różne środki do pielęgnacji drewnianych powierzchni. Warto wcześniej sprawdzić, czy na pewno jest on dedykowany do czyszczenia i odświeżania danego gatunku drewna – preparat do lakierowanych mebli z drewna dębowego nie będzie odpowiedni do olejowanych mebli z drewna egzotycznego.

Nie polecamy też stosować uniwersalnych środków do pielęgnacji drewnianych mebli, a silnych detergentów i środków chemicznych nie wolno nanosić bezpośrednio na drewnianą powierzchnię, np. blat dębowy. Preparaty najpierw aplikujemy na miękką ściereczkę, a następnie czyścimy nią powierzchnię mebla, np. blat dębowy, szafkę w sypialni itd.

Regularne zabiegi pielęgnacyjne

Przede wszystkim warto zapamiętać, że różne nawyki mają duży wpływ na stan drewnianych mebli – np. blatów dębowych, szafek itd. Warto w takim razie poznać kilka podstawowych zasad i nauczyć się ich przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko ich szybkiego zużycia się, powstania uszkodzeń, odbarwień itd.
Impregnacja i codzienna pielęgnacja. Meble drewniane muszą być starannie zaimpregnowane, aby mogły długo służyć. Warto raz dziennie przetrzeć meble suchą ściereczką, ale ważne są też inne zabiegi.
Unikaj wilgoci. Meble z litego drewna nie lubią wilgoci. Do codziennej pielęgnacji warto używać suchej i miękkiej lub delikatnie nawilżonej ściereczki, a następnie dokładnie wytrzeć ich powierzchnię. W kuchni, gdzie para skrapla się i osiada na powierzchni mebli – a wiele osób ma szafki i blaty drewniane – trzeba zadbać o wentylację pomieszczeń i impregnację ich powierzchni.
Unikaj wysokich temperatur. Wysokie temperatury też nie są odpowiednie dla drewnianych mebli. Blat dębowy czy drewniany stół prezentują się wspaniale, ale nie stawiaj na nich np. gorących garnków z ugotowaną potrawą. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu między drewnem a naczyniem, należy wcześniej położyć podkładkę ochronną.
Uważaj na przebarwienia. Wszelkie mokre plamy trzeba jak najszybciej usunąć. Czerwone wino, sok z buraka lub czarnej porzeczki, środek chemiczny itd. błyskawicznie wnikają w strukturę drewna i mogą już nie dać się usunąć. Taką plamę można zamaskować kryjącym lakierem lub woskiem. Natychmiastowa reakcja jest tu najlepszym ratunkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here